Az FBI titokzatos dobozokat ajándékozott Polt Péternek

Vágólapra másolva!
Sejtelmes körülmények között adta át az Egyesült Államok budapesti nagykövete a magyar ügyészség és rendőrség képviselőinek az amerikai kormány ajándékát, két titokzatos fekete dobozt. A dobozokban különleges bűnüldözési eszközök lapultak, ennél többet azonban nem árultak el a jelenlévők arra hivatkozva, hogy a tárgyak "bizalmas természetűek". Annyit azért megígértek, hogy a rosszfiúk elfogására használják majd őket.
Vágólapra másolva!


"Nem fognak mutatni semmit" - szomorkodott néhány újságíró a Belügyminisztérium Böszörményi úti oktatási központjának egyik épülete előtt. Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) által működtetett Nemzetközi Rendészeti Akadémia melletti épületben adták át csütörtökön az Egyesült Államok képviselői Polt Péter legfőbb ügyésznek az amerikai kormány ajándékát.

Az esemény jelentőségét és bizalmasságát mutatta, hogy az épületegyüttes bejáratánál két, hosszú fémrudakra erősített visszapillantó tükör állt a falnak döntve, amelyekkel a behajtó autók alvázát lehetett ellenőrizni, hogy se terroristákat, se bombát ne lehessen becsempészni a területre. A sajtótájékoztató helyszínén pedig feszült csend és néhány szúrós szemű testőr volt. Egyszer csak megjelent a teremben egy elegánsan öltözött amerikai férfi, kezeiben két titokzatos fekete dobozzal, egy henger és egy koffer alakúval. Letette őket a szobában, majd odébb sétált. Egy középkorú amerikai hölgy mindenkit megkért, hogy kapcsolja ki a mobiltelefonját.

George Herbert Walker, az Egyesült Államok budapesti nagykövet amerikai-magyar együttműködésről, a bűnüldözésben elért közös sikerekről és nagy megtiszteltetésről beszélt röviden, majd azt mondta: a dobozokban különleges technikai eszközök vannak. "Bajban lennék, ha el kellene magyaráznom, hogy működnek" - nevetett, de azért megnyugtatóan hozzátette, hogy a bűnüldözők használni tudják majd.

Polt Péter azt mondta, hogy az eszközök használatba állítása nagy lépés lesz az ügyészi szervezet életében, amely 2001-ben megkapta a törvényi lehetőséget a titkos megfigyelésre, amelynek most megteremtik a technikai háttérét is. Melanie Backman amerikai szövetségi ügyész pedig röviden bemutatta kollégáit, akik az FBI megbízásából képzik ki a magyar nyomozókat az akadémián. Majd rövid földrajztudományi kitérőt tett, és elmagyarázta, hogy ő Washingtonból, az amerikai fővárosból érkezett. Kollégája pedig szintén Washingtonból jött, ami egy állam neve is, ezért a kettő nem ugyanaz. Közben kedvesen mosolygott.

A dobozok tartalmát firtató, izgatott újságírói kérdésekre azt válaszolták: a dolog bizalmas természete miatt nem árulhatnak el többet a fekete dobozokban lapuló korszerű technikai eszközökről. Csak annyit, hogy amit itt látunk, az illusztráció, a fekete dobozokból ennél jóval több van, értékük meghaladja a 100 ezer dollárt (21 millió forintot), és bizonyítékok gyűjtésére használják majd őket. Az amerikai ügyésznő pedig biztatásként annyit tett hozzá: az eszközök két legfontosabb feladatunk végrehajtásában segítenek majd: az emberi jogok védelmében és abban, hogy elkapjuk a rosszfiúkat.

Sáling Gergő