Minden 15. magyar kipróbálta a drogot

Vágólapra másolva!
Minden tizenötödik magyar felnőtt kipróbált már valamilyen kábítószert élete során - derül ki egy országos, reperezentatív felmérésből. A kutatás szerint a drogozás alapvetően korosztályos jelenség, akik kipróbáltak valamilyen kábítószert, azoknak kilencven százaléka ezt 25 éves kora előtt tette. A kábítószert kipróbálók négyötöde marihuánával vagy hasissal kezdi, de ezután más szerekhez is nyúl. A kábítószerezők társadalmi elutasítottsága óriási, sokkal magasabb, mint az alkoholistáké, a melegeké vagy a börtönviselteké.
Vágólapra másolva!

Elkészült az első olyan reprezentatív felmérés, amely az ország felnőtt lakosságának kábítószerezési szokásait vizsgálja. Paksi Borbála, a Drogok és Felnőttek című tanulmánykötet szerzője pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy bár a középiskolások drogozási szokásairól már több felmérés is készült, a teljes felnőtt lakossággal eddig nem foglakoztak. 30 év óta ez az első reprezentatív kutatás a magyarországi, 18-65 év közöttiek kábítószerezési szokásairól és a drogosok társadalmi megítéléséről.

A kutatásból kiderül, hogy az ország felnőtt, 18 és 65 év közötti lakosságának hat százaléka - vagyis minden tizenötödik ember - élete során legalább egyszer kábítószerezett már. A 25 év alattiak között ez az arány már sokkal magasabb, minden ötödik fiatal élt már valamilyen droggal. Jellemző ugyanis, hogy aki valamilyen tiltott szerhez nyúl, ezt még fiatalkorában teszi: a kábítószert kipróbálók kilencven százaléka ugyanis még 25 éves kora előtt túlesett az első próbálkozáson.

A legtöbb alkalmi vagy rendszeres drogos a budapesti fiatal férfiak között található, 40 százalékuk ugyanis használt már valamilyen tiltott szert élete során. A 35 évesnél idősebb vidéki nők körében viszont ez az arány elenyésző, mindössze fél százalék.

A drogosok társadalmi elutasítottsága óriási, ráadásul a legtöbben nem tesznek különbséget aszerint, hogy ki milyen droggal él és mindezt milyen rendszerességgel teszi. Azt, aki egyszer-kétszer elszívott egy füves cigit, és azt, aki évek óta heroinfüggő, a nagy többség egy kalap alá veszi.

A kutatás során megkérdezett közel 2500 emeber közül a legtöbben, 83 százaléknyian egy kábítószeres közelében szeretnének legkevésbé lakni. Iszákost 78, homoszexuálist 63, idegbeteget 59, romát 52, börtönviselt embert 51 százalék nem látna szívesen szomszédságában.

A felmérésből kiderült az is, hogy a kábítószert kipróbálók közel négyötöde marihuánával vagy hasissal kezdi, de - ellentétben sok más európai országgal - ez Magyarországon nem jelenti azt, hogy csak kannabisz származékokat használnának kizárólag a későbbiekben is. Aki marihuánával kezdi, az a felmérés adatai szerint más szerekhez is nyúl. A marihuánát vagy hasist kipróbálók közel egyharmada ugyanis ecstasyval illetve LSD-vel is élt már.

Kiderült az is, hogy több európai országgal összehasonlítva Magyarországon csak a fiatalok, 17-18 évesek között rossz a helyzet, ebből a korosztályból nemzetközi viszonylatban is nagyon sokan próbálnak ki valamilyen drogot. A 25 évnél idősebbek között már nem annyira rossz a helyzet, az európai országok között a sereghajtók közé tartozunk a kábítószert kipróbálók száma alapján.

Az adatfelvétel során, 2001 márciusában 1000 budapesti és 1500 vidéki felnőtt magyar állampolgárt kérdeztek meg.