Demszky: A főváros kinőtte a városrehabilitációs keretet

Vágólapra másolva!
A Budapesti városrehabilitációs program határpontjához érkezett, sikerességének köszönhetően kinőtte kereteit - mondta el Demszky Gábor a Szociálpolitikai és Lakásügyi Bizottság rendkívüli ülésén hétfőn a Főpolgármesteri Hivatalban.
Vágólapra másolva!

A városrehabilitációs programot a Fővárosi Közgyűlés 1998-ban fogadta el, az eredeti célkitűzés az elavult városrészek felújítása volt - idézte fel a főpolgármester a rendhagyó ülésen, amelyre Budapest urbanistáit, városrendezési szakértőit és városvédő egyesületeit is meghívták. Mind a társasházi, mind az önkormányzati szférában évről évre nőtt a pályázók száma - tette hozzá.

A Fővárosi Önkormányzat 2002-ig több mint ötmilliárd forinttal támogatta a kerületi önkormányzati tulajdonú épületek, és több mint öt és fél milliárd forinttal a társasházak felújítását - emelte ki. A támogatások, a kerületek és a tulajdonosok ráfordításával együtt mintegy 28-30 milliárd forint értékű épületfelújítást tettek lehetővé a fővárosban - összegezte Demszky Gábor.

Idén a városrehabilitációs program keretein belül 2300 társasház, és lakásszerkezeti ház pályázott a visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatásokra. "A program igen hatékony volt, mivel 1 forint fővárosi közpénz 4 forintot mozgósított a társasházak és a magánbefektetők részéről" - hangsúlyozta Demszky Gábor. 2003-ban a főváros mintegy 1,2 milliárd forinttal támogatta a társasházak felújítását, így a kerületek és a társasházak önrészével együtt több mint 8,3 milliárd forint értékű épületfelújítás történt Budapesten - tette hozzá.

Az önkormányzat két évvel ezelőtt a hátrányos helyzetű háztartásokra is kiterjesztette a program igénybevételének lehetőségét, ezzel egyfajta szociális rehabilitációs célt is megvalósított - tért ki rá Demszky Gábor. A főpolgármester elmondta, hogy míg a programban résztvevők száma évről évre egyre növekszik, a pénzügyi keret változatlan maradt.

Összegezve Demszky Gábor megállapította, hogy a program kinőtte kereteit, a jelenlegi szerkezetben nem tud tovább fejlődni, amit súlyosbít az is, hogy a főváros erre a célra fordítható forrásai is szűkülnek. Ugyanakkor bíztatónak tartja, hogy a jövőben uniós támogatások megpályázására is nyílik mód. "Az uniós csatlakozás új lehetőségeket kínál, új feltételrendszert teremt, ezáltal új kihívásokat jelent a főváros számára" - hangoztatta Demszky Gábor.