Az ÁSZ kifogásolja az autópálya-kezelő részvényvásárlásait

Vágólapra másolva!
Bűncselekményt vagy törvénysértést nem jelent, ha részvényeket vásárol szabad pénzéből az Állami Autópálya-kezelő, de a K&H Equitiesnél elhelyezett befektetés célszerűtlen volt az Állami Számvevőszék szerint. Az ÁAK Rt. vezérigazgatóját elbocsátották, majd büntetőeljárás indult ellene, amiért Kulcsár Attilával ellentmondásos üzleteket kötött.
Vágólapra másolva!

Az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. részvényvásárlásai egyértelműen célszerűtlenek voltak, azonban az átmenetileg szabad pénzeszközök felhasználását sem a büntető törvénykönyv, sem a számviteli törvény nem korlátozza - jelentette ki az Állami Számvevőszék főigazgatója a brókerbotrányt vizsgáló parlamenti bizottság szerdai ülésén.

Kifogásolható ugyanakkor az ÁAK Rt. gyenge ellenőrzési rendszere, és megállapítható az ügyviteli és számviteli fegyelem megsértése - idézte fel az ÁSZ-jelentés megállapításait Bihary Zsigmond.

A főigazgató általánosságban aggályosnak nevezte a közpénzek, állami pénzek fogalmának definiálatlanságát, valamint azt a folyamatot, hogy állami feladatok ellátása az államháztartáson kívülre kerül, így a zárt belső szabályozás helyett gyakorlatilag semmi sem korlátozza ezen közpénzekkel dolgozó vállalatok működését.

Az ÁSZ azután vizsgálta meg az ÁAK befektetéseit, hogy a cég 13 milliárd forintot helyezett el a K&H Equities brókercégnél. A rendőrség gyanúja szerint az ÁAK vezérigazgatója, Bitvai Miklós Kulcsár Attilával összejátszva a befektetési tanácsadónak jelentős összeget adott. A botrány kitörésekor az autópályacég számlájáról 4,2 milliárd forint hiányzott, ám azt Kulcsár a Betonút Rt.-től az ÁAK számlájára átutalta. E miatt a kétes tranzakció miatt a hatóságok zároltak az ÁAK számláján 4,2 milliárdot.