Ombudsmani intő Budakalásznak

Vágólapra másolva!
Takács Albert ombudsmanhelyettes elmarasztalta Budakalász képviselő-testületét. Az önkormányzat ugyanis nem adja hozzájárulását ahhoz, hogy a Gyöngyvirág utca lakói saját pénzükből bevezessék a vezetékes ivóvizet az utcába. Takács az ügyben a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való joggal és a diszkrimináció tilalmával összefüggő visszásságot állapított meg.
Vágólapra másolva!
Egy híd miatt jelentősen drágulhat a fővárosban az ivóvíz/itthon/20031219egyhid.html

Az egészséges környezethez, a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való joggal és a diszkrimináció tilalmával összefüggő visszásságot állapított meg a budakalászi önkormányzat által hozott, az ivóvízellátás kiépítésére vonatkozó rendelet kapcsán - közölte Takács Albert, az ombudsman általános helyettese.

A budakalászi Gyöngyvirág utcában élők azért fordultak az ombudsmanhoz, mert a település önkormányzata - mint a közút tulajdonosa - nem adja tulajdonosi hozzájárulását ahhoz, hogy az érintett ingatlantulajdonok önerőből megvalósítsák az utca vezetékes ivóvízellátását - tartalmazza az állásfoglalás.

Budakalász képviselő-testülete annak ellenére döntött így, hogy a Duna Menti Regionális Vízmű Rt. vezérigazgatója jelezte az utca lakóinak: társaságuk vállalja a hálózatbővítéshez szükséges beruházás (tervezés, kivitelezés) lebonyolítását. A testület azonban hajthatatlan maradt, mert egy önkormányzati rendelet az ivóvízvezeték kiépítését és használatbavételét szennyvízcsatorna építéséhez köti.

A helytelen szabályozást a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője is kifogásolta, és felszólította az önkormányzatot arra, hogy mielőbb változtasson a korábbi döntésén. Takács Albert megállapította, hogy az önkormányzat a helyi rendelete ütközik az alkotmányban deklarált egészséges környezethez való joggal, az itt élő állampolgároknak a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való jogával, valamint a diszkrimináció tilalmával.

Kiemelte azt is, hogy alapvető cél lenne a településrész egészséges, vezetékes ivóvízzel való ellátásának mielőbbi megvalósítása, ezzel is érvényesítve a jogegyenlőség alkotmányos elvét, vagyis olyan intézkedések szükségesek, amelyek a nagyközségben máshol és az e településrészen élő állampolgárok között fennálló esélyegyenlőtlenséget mielőbb feloldják.

Az ombudsmanhelyettes a feltárt alkotmányos visszásságokra tekintettel felkérte az önkormányzatot, hogy tekintse át a helyi építési szabályzatát és szabályozási tervét, és az alkotmányos szabályoknak megfelelően gondoskodjon annak módosításáról. Kezdeményezte továbbá, hogy az önkormányzat mielőbb adja ki a panaszos és társai által kért tulajdonosi hozzájárulást, hogy a vízhálózatra való csatlakozás tervezése és kivitelezése mielőbb megkezdődhessen.