Április 1-ig van lehetőség banki adategyeztetésre

Vágólapra másolva!
A köztársasági elnök alkotmánysértőnek találta a PSZÁF-törvényt, ezért az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult és nem írta alá a jogszabályt. Az Ab soron kívül foglalkozik az üggyel, de még így is egy-két hónap kell a testületnek ahhoz, hogy állást foglaljon. A döntés miatt a parlament a házszabálytól eltérve tárgyalt a törvénynek egy másik részéről, hogy azoknak a banki magánügyfeleknek, akik bankjuk felszólítása ellenére nem egészítették ki személyes adataikat, ne fagyasszák be a számláikat január 1-jén. Az Országgyűlés döntő többsége elfogadta az április 1-jei határidőt.
Vágólapra másolva!

Mádl Ferenc köztársasági elnök előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól (Ab) az Országgyűlés által december 15-én elfogadott, a befektetők és betétesek fokozott védelmével kapcsolatos, úgynevezett PSZÁF-törvény ügyében. Az Ab döntéséig az államfő nem írja alá a törvényt - közölte Schillinger Erzsébet, az államfő sajtófőnöke.

A köztársasági elnök döntését többek között azzal indokolta, hogy a törvény elfogadására a jogalkotási eljárás előírásainak megsértésével került sor. Mádl szerint ugyanis a törvénytervezet előkészítése során a kormány nem egyeztetett az érintettekkel.

Kifogásolta azt is a köztársasági elnök, hogy a törvény egyedi személyi döntést mond ki normatív, törvényi formában azzal, hogy megszünteti a PSZÁF elnökének és helyetteseinek munkaviszonyát. A köztársasági elnök szerint az egyedi döntés helyett a jogszabályi forma választása két vonatkozásban is alkotmányellenes.

Egyrészt azért, mert egyedi személyi döntés törvényi normába foglalása visszaélés a törvényhozás rendjével, ebben az esetben ugyanis nem általános normaként, általános viszonyok szabályozására hoznak törvényt. Alkotmányellenes az egyedi döntés törvényi formába öltöztetése azért is, mert elvonja a jogorvoslat lehetőségét az érintettektől.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete szervezetének a törvénnyel célzott átalakítása sérti a viszonylagos állandóság és a kiszámíthatóság követelményét is, ezzel sérti a jogállamiság nélkülözhetetlen elemét képező jogbiztonságot. A köztársasági elnök szerint a fenti pontokba foglalt indokok alapján a törvény az alkotmányba ütközik, ezért kérte annak alkotmányossági vizsgálatát.

Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke Mádl bejelentése után az MTI-nek elmondta, hogy az alkotmánynak megfelelően, soron kívüli eljárásban vizsgálja meg a testület az indítványt. Közölte azt is, hogy az ilyen eljárásban az elnök soron kívül szignálja ki az ügyet az előadó alkotmánybíróra, aki soron kívül készíti elő az ügyet, és ezután kezdi meg a teljes ülés a tárgyalást. Holló András szerint még így is "jó egy-két hónap" kell ahhoz, hogy elkészüljön az előadó bíró és tárgyalásra érett legyen az adott ügy.