Magyarország következő miniszterelnöke Kiss Péter vagy Gyurcsány Ferenc lesz nagy valószínűséggel, miután csak ők ketten kapták meg a miniszterelnök-jelöltséghez szükséges számú szavazatot a párt országos választmányától és a támogatást az elnökségtől. A szombati szavazást Kiss Péter nyerte minimális különbséggel a választmányi ülésen, Gyurcsány előtt. Kiss 103, Gyurcsány 99 szavazatot kapott a tagoktól. A harmadik jelölt, Veres János viszont lemaradt a versengésben. Mivel rá csak 30-an voksoltak, nem lett jelölt, és a jövő heti, miniszterelnök-jelöltségről végleges döntést hozó kongresszuson sem lehet majd rá szavazni a jelenlegi állás szerint. Ahhoz ugyanis, hogy valaki jelölt legyen, a küldöttek több mint felének támogatására van szükség. A voksoláson 136-an vettek részt. Elméletileg azonban még akár Veres, akár más is lehetne miniszterelnök-jelölt, mert a kongresszuson résztvevők egyharmadának ajánlásával lehet újabb jelöltről is szavazni. Az idő rövidsége miatt azonban annak, hogy újabb név kerüljön a szavazólapokra, gyakorlatilag semmi esélye sincs.
Az elnökség eredeti elképzelése az lett volna, hogy a nap végére egy jelöltre szükítsék a kört. A koalíciós egyeztetéseket követően Kovács László maga is így nyilatkozott. Ez a vélemény az elnökségi ülést követő megyei elnökségi ülés után is tartotta magát, csak a frakcióülésen változott meg a helyzet. A frakció nagy többsége leszavazta az elnökségi álláspontot és kiálltak a többes jelölés mellett, ezt a választmány is megerősítette néhány órával később.
A választmányi ülés előtt, kora délután az MSZP országgyűlési frakciója is szavazott ugyanis a jelöltről, de ez csak szimpátiaszavazás volt, mert hivatalosan a frakció nem állíthat jelöltet. A párt azonban figyelembe veszi a frakció véleményét - mondta Kovács László. A szavazás jelentőségét emellett növeli az is, hogy a frakció tagjai szavazatti joggal rendelkeznek a kongresszuson, a végső döntést a parlamentben pedig a képviselők hozzák meg. Ezen a voksoláson Kiss Péter 90, Gyurcsány viszont csak 73, míg Veres pedig 80 szavazatot kapott. Az [origo] információi szerint 104 képviselő vett részt a szavazáson.
Megjósolhatatlan azonban a fenti eredmények ismeretében is, hogy milyen eredmény születik a kongresszuson. Ott ugyanis mindenki csak egy jelöltet támogathat a titkos szavazáson. A frakcióülésen viszont még nyíltan, kézfelemeléssel szavaztak, de a képviselők akár mindhárom jelöltet is támogathatták. A szavazati eredményből kitűnik, hogy sokan biztos, ami biztos alapon éltek is ezzel a lehetőséggel. Kiss Péterrel - aki az elnökség által támogatott jelölt - a frakcióból csak kevesen szálltak szembe nyíltan, sokáig ugyanis ő tűnt a biztos befutónak. A 104 képviselőből 90-en rá voksoltak. Az [origo] úgy tudja, hogy Vitányi Iván, Gál Zoltán és Nagy Sándor például nem őt támogatta. Horn Gyula viszont kiállt a kancelláriaminiszter mellett. Verest a frakcióülésen Katona Béla biztosította támogatásáról értesüléseink szerint, korábban Mandúr László állt ki mellette.
Gyurcsány a frakcióban rosszabbul szerepelt, de az országos választmány ülésén már sokat javított helyzetén, mindössze négy vokssal maradt le Kiss Pétertől. Azonban még a választmányi ülés eredményeiből sem lehet sok következtetés levonni arra vonatkozóan, hogy a kongresszus végül kit támogat, mert a szombat esti titkos szavazáson is több jelöltre is voksolhattak a tagok. Ezen az ülésen is sokan éltek a lehetőséggel, a 136 megjelentből a legtöbben legalább két helyre is ikszeltek - a szavazás végeredményéből legalábbis ez derül ki.
Mielőtt az MSZP szavazott volna a jelöltekről, délelőtt koalíciós egyeztetést tartott az SZDSZ és az MSZP. A tárgyalások után Kovács László közölte: az MSZP és az SZDSZ közös javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé az új miniszterelnök személyéről. A jelölttel kapcsolatban Kuncze Gábor elmondta: várják a szocialisták személyi javaslatát, addig nem foglalnak állást a kérdésben és nem avatkoznak be a párt vitájába. Az SZDSZ egyébként a szóba jött nevek közül többet is elfogadhatónak tart.
A szabad demokraták hétfő délelőtt tartanak frakcióülést, ahol véleményezik majd az MSZP jelöltjét. Miután azonban az MSZP kongresszusa csak szerdán lesz, a végső szót azután mondják ki, mondta Kuncze.
Kuncze Gábor a szombati koalíciós egyeztetést követően kijelentette azt is, hogy a tárgyaláson nem szimplán személyi kérdésről volt szó, hanem arról is, hogy lesz e érdemi fordulat a kormányzásban. E célból tartalmi kérdésekben tárgyalásokat kezdenek az MSZP-vel, munkacsoportokat alakítanak, melyek a jövő hét elején megkezdik az egyeztetéseket.
Az SZDSZ-es pártelnök két szempontot emelt ki, mint ami különösen fontos. Egyrészt azt, hogy hatékonyabb és határozottabb legyen a kormányzati munka, másrészt azt, hogy a programok meg is valósuljanak. Kuncze elmondása szerint a tárgyalások középpontjában gazdaságpolitikai, a közigazgatási és önkormányzati rendszert érintő és az egészségügy átalakításával kapcsolatos kérdések állnak. A munkacsoportokat Horn Gábor koordinálja majd. Kuncze arra a kérdésre, hogy ragaszkodnak-e a minisztereikhez, azt válaszolta, hogy túl nagy változtatást nem tartanak szükségesnek, mert a rontaná a kormányzati munka hatékonyságát. Azonban hozzátette, hogy erről a kérdésről is tárgyalni kell.
Komáromi Gergely - Kapcsándi Dóra