Nem hagynak fel a személyik fénymásolásával

Vágólapra másolva!
Az adatvédelmi biztos tavalyi tiltakozása ellenére sok helyen továbbra is csak úgy kötnek üzletet az ügyféllel, ha lemásolhatják személyi okmányait. Egyes autókereskedéseknél még a taj-kártya másolata is szükséges a kocsivásárláshoz. A most már hatósági jogkörrel is rendelkező adatvédelmi biztos azt ígérte, hogy 2004-ben külön figyelni fog a vitatott fénymásolási gyakorlatra, eddig azonban még senkit nem tiltott el ettől.
Vágólapra másolva!

A személyi okmányok másolása bevett gyakorlatnak számít a legtöbb autókereskedésben. Egy budapesti cégnél az [origo]-nak elmondták, ha valaki autót vásárol náluk, akkor lemásolják a személyi igazolványát, az adóazonosító kártyáját, a taj-kártyáját és a jogosítványát is. Az autókereskedés munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy fénymásolatokra azért van szükség, mert a lízingcégek megkövetelik azokat. Megjegyezte, ezek nélkül a lízingcégek "szóba sem állnak az ügyféllel", azaz nem jöhet létre az ügylet. Érdeklődésünkre más kereskedésekben is megerősítették, hogy náluk szintén másolják az okmányokat.

Fotó: Fábián Évi
3-4 okmányt is lemásolhatnak

Egy fővárosi lízingcégnél az [origo]-nak elmondták, hogy minden ügyfél esetében másolnak - biztonsági okokból - személyi okmányokat, és eddig még senki nem tiltakozott ez ellen. Kérdésünkre, miszerint mi történik, ha valaki mégis ellenkezik, azt válaszolták, hogy ez önmagában nem kizáró ok, viszont nyilván mérlegelni fogják, hogy miért adjanak pénzt olyan ügyfélnek, akinek "rejtegetnivalója" van.

A lízingcég munkatársa megjegyezte ugyanakkor, előfordul, hogy a fénymásolt okmánynak sem veszik hasznát. Egy ügyfelüknek például a szerződéskötéskor lemásolták a személyi igazolványát, amelyben volt állandó bejelentett lakcíme is. Később az ügyfél fizetés nélkül eltűnt, és hiába keresték az igazolványban szereplő címen, nem találták meg. A személyi okmányok másolásával kapcsolatban megkerestük a Magyar Lízing Szövetséget is, egyelőre azonban nem reagáltak a megkeresésünkre.

Az adatvédelmi biztos már több alkalommal is jelezte kifogásait a fénymásolásokkal kapcsolatban. Egy tavaly augusztusi közleménye szerint adatvédelmi szempontból nem fogadható el, hogy valamely cég előírja: ha nem másolhatják le az ügyfél személyi okmányait, akkor ő nem veheti igénybe az általuk kínált szolgáltatást. Az ombudsman szerint ilyen körülmények között az ügyfélnek nincs lehetősége arra, hogy érdemben nyilatkozzon arról, hozzájárul-e az okmányai lemásolásához.

Péterfalvi Attila akkor azzal zárta az akkori közleményt, hogy 2004-től hatósági jogkörével élve, kiemelt figyelmet fog fordítani a másolatok készítésének gyakorlatára. Az adatvédelmi ombudsman ugyanis egy tavalyi törvénymódosítás szerint 2004-től már nemcsak ajánlást tehet, hanem kötelező érvényű határozatot is hozhat. Egy-egy ilyen kötelező erejű határozatot az érintettek bírósági úton támadhatnak meg, ha nem értenek vele egyet.

Az adatvédelmi biztos az [origo]-nak elmondta, hogy a fénymásolással kapcsolatos tavalyi kifogásait nem ültette át kötelező erejű határozattá. Péterfalvi ugyanakkor kérdésünkre hozzátette, ha újabb hasonló beadványok érkeznek, akkor ismét foglalkozni fog az üggyel. Az ombudsman megjegyezte, hogy már több cég is megkereste a hivatalát azért, hogy konzultájanak arról, milyen más, törvényes megoldásokkal lehetne helyettesíteni az okmányok fénymásolását.

Az ombudsman főtanácsadója, Gulyás Csaba korábban megjegyezte, hogy a fénymásolást végző cégek saját magukat viszik csapdahelyzetbe: az adatvédelmi biztos ugyanis bármikor felszólíthatja őket arra, hogy semmisítsék meg a felhalmozott fénymásolatokat. Gulyás hozzátette: eleve érthetetlen és jogszerűtlen, hogy miért kell egyáltalán lemásolni az okmányokat, amikor az összes fontos adatot bele lehet foglalni az ügyletet megtestesítő szerződésbe.

Az ombudsman tavalyi közleménye szerint a telefonszolgáltatók, magánnyugdíj-pénztárak és pénzintézetek is alkalmazzák a vitatott gyakorlatot. A Magyar Bankszövetségnél megkeresésünkre elmondták, hogy tudomásuk szerint több pénzintézet is változtatott a korábbi gyakorlaton. A szövetség munkatársa szerint eddig is főként olyan bankok másolták az igazolványokat, amelyek áruhitelekkel, személyi kölcsönökkel foglalkoztak. Ezek ugyanis jellemzően olyan ügyletek, amikor a bank képviselője lényegében csak egy vagy két alkalommal találkozik az ügyféllel.