Az APEH figyel az orvosokra hálapénzügyben

Vágólapra másolva!
Jogos elvárásnak tartja az APEH elnöke, hogy a hatóság tegyen lépéseket hálapénzügyben - írja a Magyar Hírlap. Az orvosok így jóval nagyobb figyelemre számíthatnak az idei adóellenőrzések során. Nehézséget jelent azonban, hogy az ellenőrök nem tudják, akit éppen ellenőriznek milyen szakmát is űz. Ráadásul be is kellene bizonyítani a hálapénz elfogadását. 
Vágólapra másolva!
6 ezer milliárd forint adót szedett be tavaly az APEH/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/200401196ezer.html

Válaszolt az egészségügyi miniszter hálapénzügyben írt levelére Király László György APEH-elnök. Ebben arról ír, hogy az orvosoknak ugyan nem kell külön hálapénzügyi adóellenőrzésekre számítaniuk, ám a szokásos vizsgálat keretében az APEH utánajár annak, hogy rendesen adóznak-e a mellékes bevétel után. Az adóhatóság azt is vizsgálja majd, hogy a bevallott jövedelem arányban áll-e az érintett orvos vagyongyarapodásával - írja a Magyar Hírlap.

Szakértők szerint nehézséget okozhat, hogy az adóbevallásból nem derül ki, milyen foglalkozást űz beadója. A nyomtatványon nincs külön rubrika a hálapénznek sem, ezt ugyanott kell bevallani, mint ahol a borravalót, vagy lakáskiadást.

Kökény Mihályt eredetileg a halapenz.hu internetes oldal miatt kirobbant vita késztette arra, hogy levelet írjon az adóhatóságnak. Kökény az APEH-en kívül az ügyészséget és az orvosi kamarát is megkereste az ügyben. Előbbi még nem válaszolt, az orvosi kamara elnöksége viszont már állást foglalt. Szerintük nincs elegendő alapja, hogy etikai vizsgálatot indítsanak a honlapon megnevezett orvosok ellen. A kamara ugyan bűncselekménynek tartja, ha valaki előre kér pénzt betegétől, ám az utólagos ajándék elfogadását nem kifogásolják.

Az alkotmányjogász szerint azonban a paraszolvencia a büntető törvénykönyv szerint korrupciónak számít, megadóztatása viszont azt a benyomást keltené, hogy legális, az állam által elismert jövedelemről van szó. Kolláth György szerint a jogszabály nem tesz különbséget aközött, aki elő kéri, vagy utólag elfogadja ezt, és a törvény szerint az is bűncselekményt követ adja - derül ki a Magyar Hírlap írásából.

A lap úgy tudja, hogy a minisztériumban már dolgoznak egy, a hálapénz-problémát orvosló programon, ám még csak az ötletelésnél tartanak.