A nemzeti összefogás esélyét latolgatják a pártok képviselői

Vágólapra másolva!
Az ország sorsát meghatározó kérdésekben nemzeti összefogásra van szükség, ám a politikai szándék a megegyezéshez ma még nem elég erős - mondták el a négy parlamenti párt képviselői vasárnap este egy televíziós műsorban.
Vágólapra másolva!

A jelenlegi belpolitikai helyzetet néha a "szellemi polgárháború" jellemzi - jelentette ki Szekeres Imre, az MSZP alelnöke a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában. A nagyobbik kormánypárt politikusa annak a véleményének adott hangot, hogy ennek ellenére van két-három olyan nagy jelentőségű téma, amelyben szavai szerint "óvatos építkezés" folyhat. Példaként említette a népesedéspolitikát, hozzátéve, négypárti egyetértés alakult ki abban is, hogy a gazdaság számára a kitörési pontot az innováció jelentheti.

Surján László fideszes országgyűlési képviselő elégedetten szólt arról, hogy a népesedéspolitikában Szekeres Imre lát lehetőséget a konszenzusra. "Ma már abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy le lehet hántani a témáról az időnként rárakodó aktuálpolitikai hisztériákat" - mondta.

Horn Gábor, az SZDSZ egyik ügyvivője kifejtette: az egyeztetés fórumai léteznek, ezek a parlamenti bizottságok, ám a megegyezéshez hiányzik a készség.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke hangsúlyozta, hogy a nemzeti összefogás nem kampánykérdés. Sajnálatosnak nevezte, hogy az aktuálpolitikai nézetkülönbségek miatt erre nincs elegendő szándék. Hozzátette: a parlamenti bizottságok, mint fórumok alkalmatlanok az egyezség keresésére. A pártelnök gyengének nevezte az értelmiség szereplését a közéletben, amelyért szavai szerint a politika tehető felelőssé. Elmondta: "azokat az értelmiségieket, akik korábban segíteni próbáltak, elkötelezettként bélyegezték meg és ettől hátrányos helyzetbe kerültek". Érthetőnek mondta, hogy ezután az elit jelentős része visszahúzódott a közélettől.

A júniusi európai parlamenti választásokkal összefüggésben az MDF elnöke közölte: nem okozna legitimációs gondot, ha a kormánypárt az ellenzéknél kevesebb mandátumhoz jutna a szavazáson. Hozzátette: az EP-választásokról szóló törvény elfogadásakor a pártok egyetértettek abban, hogy listás szavazás lesz, így véleménye szerint nem jelent problémát, ha a listavezető nem lesz az Európai Parlament képviselője. "A szavazók nem az egyes egyénekről, hanem pártokról döntenek" - mondta.