Egészséges diplomásokat keresnek vadászpilótának

Vágólapra másolva!
Ismét az egyetemeket és főiskolákat járják a honvédség munkatársai, hogy fiatal diplomásokat toborozzanak vadászpilótának. Nagy az érdeklődés, a feltételek azonban szigorúak: a jelentkezők töredéke jut csak túl az orvosi vizsgálaton. Kizáró ok lehet a gerincferdülés, a szívprobléma vagy a rossz fogazat. A korábban toborzott fiatalok hazai kiképzése tavasszal ér véget, a legjobbak akkor utaznak Kanadába két évre.
Vágólapra másolva!

A honvédség munkatársai legutóbb Miskolcon jártak, hogy fiatal diplomásokat toborozzanak vadászpilótának. Ezekben a hetekben más egyetemi városokat is felkeresnek hasonló céllal. Balogh Imre vezérőrnagy, a magyar légierő parancsnoka az [origo]-nak elmondta: két éve kötöttek szerződést Kanadával, hogy az ottani NATO-bázison kiképzést nyújtsanak a magyar pilótáknak. A válogatást ugyanakkor a magyar honvédség végzi, és itthon tanítják meg a jelentkezőket az alapokra is.

A magyar pilótákat Gripenekre oktatják

A légierő parancsnokának elmondása szerint a kiválasztásnál 26 év a felső korhatár, a jelentkezőknek emellett diplomával és középfokú angol nyelvvizsgával kell rendelkezniük. A felvételinél szigorú orvosi vizsgálaton esnek át a jelentkezők. Balogh Imre közlése szerint eleve kiesik az, akinek gerinc-, vérnyomás- vagy szívproblémái vannak. Kizáró ok lehet az is, ha valakinek túl rosszak a fogai.

A vezérőrnagy kérdésünkre elmondta, hogy 300-400 jelentkezőből nagyjából 15-20 jut csak túl az egészségügyi rostán, további ketten-hárman pedig általában a nyelvi teszten buknak el. A sikeres felvételi után szerződéses sorkatonának veszik fel a jelentkezőket, hogy aztán féléves repülési képzésen vegyenek részt. Ezen időszakban JAK-52-es gépeken gyakorolhatnak, és Balogh szerint ekkor derül ki, hogy ki az, aki alkalmas egyáltalán arra, hogy pilóta legyen.

Akik beválnak, azokat tartalékos hadnaggyá léptetik elő, majd további néhány hónapos oktatáson vesznek részt. Közülük is a legjobbakat küldik ki aztán Kanadába egy kétéves kiképzésre. Akik onnan hazajönnek, kisebb átképzés után bármilyen vadászgépet - Magyarország esetben a svéd Gripeneket - képesek lesznek vezetni - mondta Balogh Imre.

A honvédség korábban már toborzott diplomásokat, akik közül az első csoport tavasz végén utazik Kanadába. A parancsnok elmondása szerint könnyen lehet, hogy köztük lesz egy fiatal nő is, aki igen jól teljesített a kiképzés eddigi szakaszaiban.

A mostani felhívásra jelentkező fiatalok közül a vizsgákon sikeresen szereplők kiképzése szeptemberben kezdődik. Balogh Imre kérdésünke elmondta, hogy az teljesen mindegy, hogy a jelentkezők milyen diplomával rendelkeznek. Mint megjegyezte, teológus kivételével már szinte minden területről érkeztek érdeklődők, akadtak bölcsészek, tanárok, közgazdászok egyaránt.