Nem győzi a bejelentéseket a pénzmosás elleni osztály

Vágólapra másolva!
Ugrásszerűen megnőtt az ORFK-n a gyanús pénzmozgásokról szóló bejelentések száma - írja a Népszabadság. A pénzmosás elleni osztály már nem győzi a bejelentések kivizsgálását, ezért arra kérték a bankokat, hogy válogatás nélkül ne jelentsék az összes nagy összegű tranzakciót.
Vágólapra másolva!

A legtöbb bank - önvédelemből - ma már szinte valamennyi nagy összegű készpénzes tranzakcióját bejelenti a rendőrségnek, függetlenül attól, hogy a pénzmosás elleni törvény végrehajtásához kiadott mintaszabályzat rendelkezései előírják-e az adott ügylet bejelentését - írja a Népszabadság. Az ugrásszerű emelkedést azóta tapasztalják, mióta a rendőrség nyilvánosságra hozta, hogy pénzmosás bejelentési kötelezettség elmulasztásának gyanúsítottjaiként hallgatták ki az Inter-Európa Bank és az OTP több pénztárosát.

Egy-egy bejelentés ellenőrzése átlagosan két napig tart. Ez idő alatt tisztázzák, hogy létező vállalkozás vagy magánszemély nevében kezdeményezték-e a tranzakciót, valódiak voltak-e az ügylet lebonyolítójának igazolására a bankban bemutatott okmányok, és az összeg címzettje létező személy, illetve vállalkozás-e. Azt azonban már csak nyomozás elrendelése után vizsgálhatják, hogy például a "szokatlan" tranzakcióban közreműködők törvényes forrásokból jutottak-e hozzá a kérdéses összeghez.

A rengeteg bejelentés miatt a pénzmosás elleni osztály minden munkatársának folyamatosan 200-250 tranzakciót kellene ellenőriznie, ami az ORFK illetékesei szerint megoldhatatlan. Az ORFK ezért az utóbbi időben több pénzintézetet is levélben szólított fel, hogy ne tegyen válogatás nélkül minden nagy összegű tranzakció miatt bejelentést. A bankok azonban egyelőre folytatják az október óta kialakult gyakorlatot.

Az adatvédelmi biztos szerint nem minősül jogosulatlan adatkezelésnek, ha a bankok olyan ügyleteket is bejelentenek, amelyeket a törvény és a hozzá kapcsolódó mintaszabályzat értelmében nem kellene, mivel maga a törvény ad lehetőséget a pénzintézetek számára a szubjektív mérlegelésre.