Szaddám dollártízezreket küldhetett Magyarországra

Vágólapra másolva!
A titkosszolgálatokat irányító államtitkár szerint akár több tízezer dollárra rúghat az az olajpénz, amit Király B. Izabella és a Magyar Érdek Pártja Szaddám Huszein diktatúrájának népszerűsítéséért kaphatott. Az olajat vélhetően nem az országban értekesítették, és nem is hozták azt Magyarországra. A pénzhez a támogatottak egy kifizetőhelyen keresztül juthattak hozzá, az ügyletben szerepet játszhatott egy Delta Service nevű külföldi cég.
Vágólapra másolva!

Valószínűsíthető, de nem lehet egyértelműen megerősíteni azt a lapértesülést, miszerint Király B. Izabella olajpénzekért szolgáltatott politikai tevékenységét a budapesti iraki nagykövetség figyelemmel kísérte, és arról jelentett Bagdadnak, mondták az MTI által megkérdezett diplomaták. A Népszava szerdai számában azt írta, hogy "a budapesti iraki nagykövetség folyamatosan jelentett Bagdadnak Király B. Izabella itthoni munkásságáról".

Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő politikai államtitkár kedd este a Klubrádió Kontra című műsorában azt mondta: 2000-ben a bagdadi magyar nagykövetség tájékoztatta a Külügyminisztériumot arról, hogy Király B. Izabella az iraki rezsimtől anyagi támogatást kapott. Az államtitkár szerint akár több tízezer dollárra rúghat a Szaddám Huszein diktatúrájának népszerűsítéséért kapott "közvetítői" díj, amely olajkereskedelemből származó százalékos jutalék, "olajvoucher" formájában kerülhetett kifizetésre.

Az olajat vélhetően máshol értekesítették, és egy kifizetőhelyen keresztül juthattak hozzá a pénzhez a támogatottak, Magyarországra tehát olaj ilyen úton semmiképpen nem került. Tóth András a rádiónak megerősítette, hogy az ügyletben szerepet játszhatott egy Delta Service nevű cég, amelyet "az egyik európai országban jegyeztek be", mára felszámolták. Ez "amolyan kifizetőhely volt", vélhetően a jutalomösszegek kiosztására hozták létre, Magyarországon semmilyen tevékenységet nem végzett - mondta.

A bagdadi magyar nagykövetség 2000-ben két rejtjeles táviratban küldte el a bizalmas ügyről szóló jelentését a külügyminisztériumnak, ennek tartalma, aminek része az információk forrása is, államtitoknak minősül - mondta Tóth Tamás külügyi szóvivő a Juhász Ferenc 2000. szeptemberi interpellációjára adott válaszban már megemlített két "másutas" táviratról.

A külügyminisztérium és a titkosszolgálatok már akkor értékelték az információt, de Tóth András szerint "nem volt szándék az ügy felgöngyölítésére". Juhász Ferenc országgyűlési képviselőként 2000. szeptember 27-én sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet - birtokába került adatok alapján - Király B. Izabella olajügyletére, amelyről akkori információi szerint a magyar hatóságok is értesültek.