Vágólapra másolva!
Veszélyes hulladéknak minősülő anyagokat is találtak több iskolai szertárban az ÁNTSZ munkatársai az egész országra kiterjedő ellenőrzésen. A Borsodban felkeresett iskolák felében nem ismerték a kémai biztonsági törvény előírásait. Az ellenőrzés eredményeinek összesítését végző Országos Tisztifőorvosi Hivatal illetékese szerint ugyanakkor kirívó, egészségre veszélyes hiányosságokkal nem találkoztak.
Vágólapra másolva!

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) tavaly országos szintű ellenőrzést tartott az általános iskolákban és középiskolákban, ahol a kémiai szertárakat vizsgálták. A közel 160 iskolát vizsgáló Baranya megyei ÁNTSZ munkaegészségügyi csoportvezetője, dr. Thúróczy Eszter az [origo]-nak elmondta, hogy az ellenőrzés során sok helyen találtak olyan vegyszert, amelyeket már nem lenne szabad felhasználni.

Forrás: MTI/Kálmándy Ferenc
Labor egy pécsi középiskolában

Találtak "felismerhetetlen", címke nélküli üvegben tartott anyagokat is. Ezek jellemzően olyan szerek, amelyeket évek, évtizedek során halmoztak fel az iskolák, és lehet, hogy már nem is használják őket, csak nem tudtak velük mit kezdeni.

Thúróczy elmondása szerint a vegyszerek tárolása az iskolák túlnyomó részében megfelelő volt, a kémiai anyagokhoz csak a tanárok férhettek hozzá, diákok nem. A csoportvezető hozzátette: az iskolák készséggel fogadták javaslataikat, és az utólagos ellenőrzések során azt tapasztalták, hogy pótolták a hiányosságokat.

Hasonló tapasztalatokról számolt be a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei ÁNTSZ munkaegészségügyi osztályának vezetője is, aki az [origo]-nak elmondta, hogy az általuk felkeresett iskoláknak közel fele ismerte csak a kémiai biztonsági törvény - nem kizárólag oktatási intézményekre vonatkozó - előírásait. A többi helyen sok lejárt, címkézetlen vegyszert találtak, és előfordultak olyan iskolák is, ahol nem volt megfelelő a tárolás sem.

A biztonsági előírásokat nem ismerő és azokat be nem tartó intézményeket az ÁNTSZ figyelmeztetésben részesítette, és határidőt szabott nekik a hiányosságok pótlására. A csoportvezető elmondása szerint azóta minden iskola eleget is tett ennek.

Kivételt legfeljebb azok képezhetnek, ahol olyan anyagokat is találtak a megyei ÁNTSZ munkatársai, amelyek már veszélyes hulladéknak számítanak. Ezek eltávolításáról az iskoláknak maguknak kell gondoskodniuk, a tisztiorvosi szolgálat legfeljebb tanácsokat tud adni ehhez. A csoportvezető szerint például érdemes több intézménynek összefogni és úgy kötni szerződést a veszélyes hulladékok elszállítását végző céggel, így ugyanis anyagilag jobban járhatnak. A megyei intézet a közeljövőben fogja ellenőrizni, hogy az érintett iskolák megoldották-e határidőre szállítást.

Az 1289 iskolára kiterjedő vizsgálatot az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTF) írta elő a megyei intézeteknek. Az OTF munkaegészségügyi és kémiai biztonsági főosztályának vezetője, dr. Tomecz Éva az [origo]-nak elmondta, hogy hamarosan befejezik az ellenőrzés eredményeinek összesítését. Tomecz Éva előzetesen annyit mondott, hogy kirívó hiányosságot, amely veszélyeztette volna a diákok vagy a tanárok egészségét, nem találtak.

A főosztályvezető szerint a leggyakoribb hiba talán az volt, hogy néhány vegyszerhez hiányzott az anyag jellemzőit és a kezelési előírásokat tartalmazó biztonsági lap. Előfordult az is, hogy egyes iskolában hiányos volt a kísérletekhez szükséges védőfelszerelés.

Kérdésünkre a főosztályvezető elmondta, az iskolák több mint felében még mindig használnak a kísérletekhez azbesztlapokat. Az azbeszt rákkeltő anyag, Tomecz Éva szerint ugyanakkor az ezek az iskolák által használt lapok nem károsak, az azbeszt ugyanis porlódva jelent csak veszélyt. A főosztályvezető emlékeztetett arra is, hogy az azbesztanyagok felhasználása 2005. január elsejétől lesz tilos, az iskoláknak is addigra kell kerámiára cserélniük az azbesztlapokat.

Az ellenőrzéssel együtt egy felmérés is zajlott az iskolákban. Az ÁNTSZ szakemberei arra voltak kíváncsiak, hogy a diákok mennyire ismerik a kémai biztonsági előírásokat. Tomecz Éva elmondása szerint a megkérdezetteknek elenyésző része volt az, aki még nem hallott a kémiai biztonságról, amelyről a többség az iskolában szerezte ismereteit. A felmérés mellett tájékoztatókat is tartottak a diákoknak a vegyszerekre vonatkozó biztonsági előírásokról.