Bizottság vizsgálná az ügyészség által megszüntetett ügyeket

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés hétfőn lefolytatta az előző kormány közpénzfelhasználását érintő, az ügyészség által megszüntetett ügyeket vizsgáló bizottság felállításáról szóló határozati javaslat általános vitáját. Az ellenzék szerint a javaslat alkotmányt sért.  
Vágólapra másolva!

Szabó Zoltán (MSZP), a javaslat előterjesztője hangsúlyozta, a többek között a Millenáris Kht., a Magyar Fejlesztési Bank Rt., a Miniszterelnöki Hivatal és az Országimázs Központ 1998-2002. közötti működésével, gazdálkodásával kapcsolatos "közéleti tisztaságot sértő cselekményeket", illetve egyes politikusok, köztük Orbán Viktor akkori miniszterelnök érintettségét vizsgáló bizottság hatáskörét egyéb ügyekre is kiterjesztené.

Mint mondta, ezekben az ügyekben az a közös, hogy "vezető politikusok jutottak közpénzekhez". A szocialista képviselő kiemelte: az említett esetekben az ügyészség nem állapított meg bűncselekményt, ugyanakkor több dolgot, így például a Miniszterelnöki Hivatal vezetőinek felelősségét nem vizsgálta. Szabó Zoltán elmondta, ha "az ügyészség nem áll a helyzet magaslatán", akkor szükséges az országgyűlési vizsgálóbizottság felállítása, bár a testület csupán vizsgálódhat.

Répássy Róbert (Fidesz) szerint a javaslat törvénysértő és szemben áll a jogállamisággal. "A határozati javaslat szinte minden elemében alkotmányellenes" - jelentette ki a képviselő. Az ellenzéki politikus kijelentette, a vizsgálóbizottsággal a szocialisták az ügyészség határozatait akarják felülbírálni. Véleménye szerint a kérdéses ügyekben bebizonyosodott, hogy nem történt bűncselekmény.

Keller László (MSZP) emlékeztetett arra, hogy korábban volt már olyan vizsgálóbizottság létrehozására javaslat, amely bizonyos botrányosnak minősített ügyeket, például a Pannonplast-ügyet szándékozott kivizsgálni. Hozzátette: azt éppen a Fidesz javasolta. "Kérem Répássy képviselő urat, hogy egyenlő mércével mérjen" - mondta az MSZP képviselője, közpénzügyi államtitkár azzal kapcsolatosan, hogy akkor nem voltak a nagyobbik ellenzéki pártnak alkotmányos aggályai.