Vágólapra másolva!
Kedd késő délután még nem lehetett tudni, mire jutottak egymással a kedd délutáni tárgyalásokon a gazdák és a kormány. Ha kedden sem sikerül megállapodni a termelőknek nyújtott támogatásokról és kedvezményekről, csütörtökön a Parlament előtt tartanak országos demonstrációt a gazdák. Erre a megyék többségéből megyénként 100-300 fő jelezte részvételét. Ezzel egy időben a Vértanúk terén a MOSZ tiltakozik majd. Péntekre a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma jelentett be tüntetést az Országház elé.
Vágólapra másolva!

Incidensek nélkül fejeződött be kedden az országos gazdademonstráció újabb napja; a gazdák és a kormány képviselői folytatták a hétfőn megkezdett tárgyalásokat, amelyekről azonban késő délutánig nem szivárogtak ki részletek.

Amennyiben nem születik megfelelő megállapodás - mint több helyen jelezték -, a jövő héten is folytatják a demonstrációt. A szervezők tájékoztatása szerint a gazdák türelmetlenek, de fegyelmezettek, és reménykednek a kormány és a képviselőik közötti egyezség megszületésében. Sokan azon a véleményen vannak, hogy elsősorban a belső piac hathatós védelmére lenne szükség a válság megoldásához. Az Országos Demonstrációs Bizottság képviselője szerint a jelek arra utalnak, hogy a kormány kezdi komolyan venni a gazdák gondjait, és ez reményt ad a konstruktív tárgyalásokra.

Az agrárdemonstráció kilencedik napján - Komárom-Esztergom megyét kivéve - országszerte folytatták tiltakozó akciójukat a tejtermelők, sertéstenyéstők, baromfitartók, növénytermesztők. Szabolcsban az erdőgazdálkodók, Fejér megyében pedig a szőlősgazdák is csatlakoztak a tiltakozókhoz. Csongrád megyében a félpályás útlezárások mellett három nagy feldolgozóüzem előtt demonstráltak a gazdák.

Budapest környékén összesen hat helyen vonultak fel körülbelül 1500-an, 350 géppel, traktorral, autóval. A környékbeli gazdákhoz csatlakoztak Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Veszprém megyéből érkezettek is. A legtöbben a 30-as úton Gödöllő közelében gyűltek össze, hozzávetőleg 50 géppel, hogy lassítsák a forgalmat, közöttük néhány gazda Szabolcs és Heves megyéből érkezett.

Tolna megyében, Bács-Kiskunban és Nógrád megyében is két helyszínen, Vasban és Zalában négy helyen demonstráltak a gazdák, Csongrádban 8 helyszínre 500 termelő vonult ki. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egy új helyszínt, a Nyírbátor és Debrecen közötti út nyírbogáti szakaszát is tiltakozók lepték el. A Veszprém megyei demonstrálók három helyszínen összesen kétezer liter zacskós tejet osztottak ki az autósok között. Somogyban kétszázan vonultak föl, Békésben egy helyszínen tartottak demonstrációt, ugyanakkor péntekre itt is tej- és sajtosztást terveznek. Baranyában szerdától nem demonstrálnak tovább a gazdák.

A Hajdú-Bihar Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete és a helyi demonstrációs bizottság keddi ülésén úgy döntött, több mint 250 gazda képviseli a megyei tejtermelőket február 26-án, csütörtökön, a Parlament előtti országos demonstráción; amennyiben nem születik elfogadható megállapodás az FVM-mel, a jövő héttől folytatják a tiltakozást a megyében. A csütörtöki Parlament előtti megmozdulásra a megyék többségéből megyénként 100-300 fő jelezte részvételét.

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) csütörtökön tartja tiltakozó nagygyűlését Budapesten a Vértanúk terén. A Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma (Magföm) is bejelentette: pénteken nagygyűlést tart a Kossuth téren, a Rákóczi-szobornál.