Hárommillióért mobiloztak a kulturális tárcánál

Vágólapra másolva!
Míg az egyik legnagyobb apparátussal rendelkező Belügyminisztériumban 37-en rendelkeznek korlátlan használatú mobiltelefonnal, addig a kulturális tárcánál mind a 99 hivatali készülék számláját teljes egészében kifizetik, de a magánbeszélgetések díját vissza kell fizetni. Eddig mindössze öt minisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal tett közzé a mobilhasználatra vonatkozó adatokat. A tárcáktól kapott válaszokból kiderül, gyakorlatilag a jogosultakon múlik, hogy valóban csak hivatali célra használják-e a telefont.
Vágólapra másolva!

A tizennégy minisztérium közül eddig öt - a pénzügyi, a belügyi, az igazságügyi, a külügyi és a kulturális tárca -, valamint a Miniszterelnöki Hivatal hozott nyilvánosságra a honlapján mobiltelefonhasználatra vonatkozó adatokat. Ezt a talán legnagyobb hivatali apparátussal rendelkező Belügyminisztérium tette meg legkorábban, amely már január végén közölte, hogy 2003 utolsó negyedévében az 551 hivatali készülék után közel bruttó 12 millió forintot fizetett.

A tárca részletes összesítést is adott arról, hogy a különböző típusú szervekhez hány mobil tartozik, és hogy ezek közül hány olyan van - szám szerint 37 -, amelyek használatát korlátlanul fizetik.

A többi adatközlő minisztérium már közel sem volt ennyire alapos. A Pénzügyminisztérium (PM) például csak egy mindössze két adatot tartalmazó táblázatot hozott nyilvánosságra. A táblázat szerint a PM-ben 78 darab mobiltelefont használnak, a beszélgetésekre pedig 4 560 402 forintot költöttek.

Azt a tárca már nem tüntette fel, hogy ez az összeg pontosan milyen időszakra vonatkozik, és azt sem jelezte, hogy a mobilok közül hány olyan van, amelynek használatát korlátlanul fizeti a minisztérium. Az [origo] megkeresésére már közölték, hogy a január elsejétől február 25-ig tartó időszakra vonatkoznak az adatok. Kérdésünkre elmondták azt is, hogy bruttó összeget tettek közzé.

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) és a Külügyminisztérium (KüM) már bővebb részletekkel szolgál a mobilkészülékek besorolásáról, az összegeket azonban egyikük sem közli. (Az IM arra hivatkozik a honlapján, hogy idén még nem történtek kifizetések.)

A táblázatokból kiderül, hogy az igazságügyi tárcánál 2004 januárjában összesen 110 hivatali mobiltelefon volt használatban. Ezek többsége korlátlan használatú, a többi számláját pedig változó összeghatárig, 5-től 10 ezer forintig fizeti a tárca.

A KüM-ben - szintén az idén januári adatok szerint - 154 hivatali mobiltelefont használnak, ezek közül azonban az IM-hez képest jóval kevesebbnek, szám szerint 47-nek fizetik ki korlátlanul a számláját. A többinél 2 500-tól 30 000 forintig állja a költségeket a minisztérium.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában (NKÖM) ugyan az IM-hez és a KüM-höz képest is kevesebb - összesen 99 - hivatali mobil van, ezeknek ugyanakkor mindegyike korlátlanul használható. Idén januárban a telefonok után 3 millió 198 ezer forintot fizetett ki a tárca. A minisztérium megjegyzése szerint ez az összeg nem tartalmazza a magánbeszélgetésekre fordított összegeket és az előfizetői díjakat.

A Miniszterelnöki Hivatal - a honlapján közzétett adatok szerint - 333 hivatali mobiltelefonnal rendelkezik, amelyek után 2004 januárjában összesen nettó 3 200 884 forintot fizetett. A költségek több mint felét - 1,8 milliót - az 51 korlátlan használatú készülék számlái tették ki.

Az egy telefonra jutó költség a szóban forgó minisztériumok közül a kulturális tárcánál a legmagasabb. A 99 korlátlanul használható mobilra januárban átlagosan több mint 32 ezer forintot fizettek. A MeH-nél ez a szám nagyjából 9600 forint, bár igaz, hogy a korlátlanul használható készülékek után már az NKÖM-nél is többet, átlagosan 35 472 forintot fizettek. Ráadásul a MeH nettó összegeket tett közzé, míg az NKÖM - Szilvásy György közigazgatási államtitkár tájékoztatása szerint - a BM-hez hasonlóan bruttó számokat.