Vágólapra másolva!
Nem tartják meg tervezett demonstrációjukat szombaton a gyógyszerészek, mivel a gyógyszerellátás, a gyógyszer-forgalmazás, a gyógyszerárak rendeleti szabályozása és az ezzel kapcsolatos kompenzáció kérdésében megindult a tárgyalás az érintett tárcák és a szakma között - közölte a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke.
Vágólapra másolva!
Nem lankad az érdeklődés gyógyszer-ügyben/itthon/20040415nemlankad.htmlNyomást gyakorolt a felkészületlen kormányra az inzulingyártó/itthon/20040414nyomast.htmlA gipszelést fizetik az EU-ban, a magyar gyógyszert nem/itthon/20040409agipszelest.htmlNincs pénz a kórházi műszerek cseréjére/itthon/20040408nincs.htmlAz ismerősök előnyben vannak a szakrendeléseken/itthon/20040407azismerosok.htmlGarantálják a zavartalan inzulinellátást/itthon/20040406tagadjak.htmlKezdődik az allergiaszezon/itthon/20040406kezdodik.htmlInzulinért rohamozzák a patikákat/itthon/20040406inzulinert.htmlTámogatja a további gyógyszerár-befagyasztást az MSZP/itthon/20040405tamogatja.html

Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke elmondta, hogy az egészségügyi, valamint a pénzügyi tárca vezetője a testület elnökségével folytatott szerdai tárgyalása után írásban ígéretet tett arra, hogy ezekben a kérdésekben megkezdik a tárgyalásokat, és figyelembe veszik a kamara álláspontját a gyógyszerpiaci rendtartásról szóló törvény koncepciójának kialakításában.

Az erről szóló levelet Rácz Jenő helyettes államtitkár adta át a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökségének - közölte. Hozzátette: a szerdai megbeszélés értelmében további tárgyalások folyhatnak a gyógyszerárak átmeneti befagyasztásához kapcsolódóan a gyógyszertárak kompenzációjáról, és középtávú megállapodás születhet a gyógyszerellátás helyzetéről.

Hávelné Szatmári Katalin elmondta: a tárgyalások idejére felfüggesztették a demonstrációs törekvéseket, amelyek első lépéseként petíciót kívántak átadni az egészségügyi tárca vezetőjének, majd a parlament elnökének.

A petícióban szerepelt volna, hogy "a gyógyszerellátásban tervezett kormányzati intézkedések ne érintsék a gyógyszertárak jelenlegi szabályozását, mivel az eurokonform, és biztosítja a lakosság magas színvonalú gyógyszerellátását, valamint azonnali tárgyalásokat szorgalmaztak volna a gyógyszerellátásban április elseje óta - nem a gyógyszerészek tevékenységéből - bekövetkezett zavarok és a gyógyszertárak veszteségeinek kompenzálása ügyében" - közölte a kamara elnöke.

Szólt arról is: a gyógyszerészeknek a kormány által megállapított 2,5 milliárd forintnak minimum a kétszeresére lenne szükség a veszteségeik kompenzálásához.

A pénzügyminiszter a szerdai tárgyaláson annak a meggyőződésének adott hangot, hogy "jogos az az igénye a gyógyszerészeknek, hogy teljes kompenzációról legyen szó, és erről az elkövetkező időszakban lehet tárgyalni" - fűzte hozzá. Kitért rá: a sajtóban megjelentekből arra lehet következtetni, "hogy a jól működő patikai rendszernek is olyan fajta változtatását tervezték, ami a jelenleg gyógyszerészi tulajdonban lévő gyógyszertárak helyzetét alapvetően megváltoztatta volna". "A jelenlegi problémákat nem a jól működő gyógyszertári rendszer megváltoztatásával lehet megoldani" - tette hozzá.

Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára azt nyilatkozta, hogy a betegellátás biztonsága és a gyógyszerellátás folyamatossága a tárca és a gyógyszerészek számára egyaránt fontos. Mint mondta, a megbeszélésen megegyeztek a kamarával, hogy két hónap múlva áttekintik, hogyan valósult meg a kormány által a gyógyszerészek számára biztosított 2,5 milliárd forintos kompenzáció pénzeinek elosztása.

A gyógyszerpiaci rendtartásról szóló törvényben "az Európai Unió direktívájával összhangban kívánjuk szabályozni mindazokat a kérdéseket, amik azt eredményezik, hogy a közösségi forrásokat a legfontosabb egészségpolitikai célok megvalósítására fordítsuk, másfelől pedig hogy a gyógyszer-támogatási rendszert úgy kell kialakítani, hogy ezek mellett a betegek teherviselő képességére is folyamatosan figyelemmel kell lennünk" - közölte. Meg kell felelni annak az elvárásnak, hogy a támogatotti listára való felkerülésnek, illetve lekerülésnek, a támogatás mértékének mindenki számára jól értelmezhető szabályai legyenek - tette hozzá. A kamarával folytatott tárgyalásról elmondta: "abban egyeztünk meg, hogy a gyógyszerészkamarát bevonjuk a törvény előkészítésébe".

Vojnik Mária a rendtartás lényegének azt tartotta, hogy miként lehet a jelenleg kapható 12 ezer gyártmányból legtöbbet úgy juttatni a betegeknek, hogy a gyógyszerkasszába kerülő pénzből a legnagyobb egészségnyereség legyen elérhető, és a lakossági terhek ne nőjenek. Reményei szerint a törvényjavaslatot a tavaszi ülésszak végén lehet majd a parlament elé benyújtani, és várhatóan a kora őszi ülésszakban fogadhatnák azt el.

Kitért rá: a gyógyszerliberalizáció a piaci szabályozáshoz és az árszabályozáshoz, a személyi jogokhoz és a patika-alapításhoz való jogokhoz kötődik. "Mi ebben azt az ígéretet tudtuk tenni, hogy az árrés-piac szabályozáskor a kormány tekintettel lesz a kamarának a törvényben biztosított jogosítványaira" - fűzte hozzá.