Mégis gyanúsított marad a földhivatali vezető

Vágólapra másolva!
Pálfalvi István földhivatali vezető ügyében az ügyészség megszüntette a vesztegetés miatti nyomozást, de hivatali visszaéléssel, illetve befolyással való üzérkedéssel továbbra is gyanúsítják. Ezekben az ügyekben a rendőrség nyomozhat.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatal szerdán megszüntette a minősített vesztegetés vonatkozásában a Fővárosi Földhivatal vezetője elleni nyomozást. A döntés indoka, hogy az eljárás megindításakor rendelkezésre álló bizonyítékokat a nyomozás során nem sikerült megerősíteni, és ezügyben a nyomozás folytatásától sem várható eredmény - mondta Dobos Gabriella, Fővárosi Főügyészség szóvivője.

A vesztegetés ügyészségi hatáskörbe tartozik, a többi gyanúsításban szereplő bűncselekmény - hivatali visszaélés, illetve befolyással való üzérkedés - ügyében viszont a rendőrség nyomozhat. Jelenleg a Fővárosi Főügyészség nyomozás-felügyeleti osztályán vannak az iratok. Ott döntenek arról, hogy ki járjon el a továbbiakban az ügyben, de feltehetően a rendőrség lesz továbbiakban illetékes - tette hozzá Dobos Gabriella. Az eljárásban jelenleg Pálfalvi István mellett gyanúsított még egy ember, három másik, korábban vesztegetéssel gyanúsított személy ellen azonban már megszüntette a nyomozást az ügyészségi nyomozóhivatal.

Dobos Gabriella nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy Pálfalvi István ügyvédjének a lehallgatás útján beszerzett bizonyítékok törvénytelenségére vonatkozó panaszára milyen választ adott a Legfőbb Ügyészség.

A földhivatali vesztegetés ügyében a Nemzetbiztonsági Hivatal február 18-án tett feljelentést, az ügyészség február 20-án elrendelte el a nyomozást, egy hónappal később, március 23-án pedig hivatalában elfogták Pálfalvi Istvánt. Akkor a Fővárosi Főügyészség szóvivője arról tájékoztatott, hogy a gyanú szerint Pálfalvi István pénzért soron kívüli földhivatali ügyintézést tett lehetővé ismerőseinek. Az őrizetbe vett földhivatali vezető kihallgatásán tagadta a gyanúsításban szereplő információkat. A bíróság akkor az ügyészség indítványa ellenére nem helyezte előzetes letartóztatásba, csak házi őrizetbe. A napokban az ügyészség feloldotta a házi őrizetet, és visszaadta Pálfalvi István útlevelét.

Jámbor László ügyvéd, a földhivatali vezető védője erről korábban elmondta: úgy véli rövidesen a nyomozást is megszüntetik, ugyanis a Legfőbb Ügyészség helyt adott annak a panaszának, miszerint a titkosszolgálatok törvénytelen módon hallgatták le ügyfelét, és az így beszerzett bizonyítékok sem használhatók fel a büntetőeljárásban. Az ügyvéd azzal érvelt, hogy a lehallgatást végző nemzetbiztonsági szolgálatokról a törvény egyértelműen kimondja, mely bűncselekmények - jobbára állam elleni, emberiség elleni, illetve terrorcselekmények - esetén végezhetnek felderítő tevékenységet. Minden más esetben, amikor bűncselekményre utaló adatok kerülnek a titkosszolgálatok birtokába, erről értesítik a büntetőeljárás megindítására, illetve az előzetes felderítés lefolytatására illetékes hatóságot, jelen ügyben például az ügyészségi nyomozó hivatalt. Ellenkező esetben ugyanis törvénysértő módon járnak el, és az ilyen módon szerzett információk nem használhatók fel bizonyítékként.

A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája hétfőn közleményben tudatta, hogy nem hallgatták le törvénytelenül a Fővárosi Földhivatal vezetőjét. A nemzetbiztonsági szolgálatok a megfelelő engedélyek birtokában, teljesen szabályszerűen jártak el.