Vasárnap hozzák haza az Irakban meghalt katonát

Vágólapra másolva!
Vasárnap éjfélkor hozzák haza az Irakban meghalt magyar katona holttestét. A támadásról készült jegyzőkönyv szerint a magyar katonákat egy útkereszteződés közelében érte a támadás. A detonáció a Nagy Richárd szakaszvezetőt szállító harci jármű mögött 10-20 méterrel történt. A páncélozott jármű ajtaja nyitva volt, mert a katonák a terepet figyelték.
Vágólapra másolva!
Forrás: Honvédelmi Minisztérium
Nagy Richárd

Vasárnap hozzák Magyarországra az Irakban meghalt Nagy Richárd szakaszvezető holttestét. Nagy Richárd 1997-ben kezdte meg sorkatonai szolgálatát, és 2002 márciusában csatlakozott szerződéses katonaként 1. Könnyű Vegyes Ezredhez. Irakban idén januárban jelentkezett, szolgálatát február 23-án kezdte meg az arab országban.

Időközben elkészült az iraki magyar szállító alakulatot ért robbantásos támadás első jegyzőkönyve - mondta az MTI-nek a Honvédelmi Minisztérium (HM) kommunikációs főigazgatója. Matyuc Péter a baleseti jegyzőkönyv tartalmát ismertetve elmondta: a feladatot szerdán osztották ki a szállító századnak, és iraki idő szerint aznap este fél nyolckor megtartották az eligazítást, ahol pontosították az útvonalat.

A felderítő tájékoztatása alapján a kontingens elemezte, hogy a hadműveleti területen milyen veszélyforrások várhatóak. Felelevenítették a feladattal kapcsolatos ismereteket is, úgy mint a szállítmány rögzítését, a konvoj biztosítást, a követési távolság betartására vonatkozó szabályokat.

A 14 járműből álló kocsi oszlop reggel 9 óra 25 perckor kapta meg a menetparancsot, és indult el a hillai táborból, éleslőszerrel felszerelt és tűzelésre kész fegyverzettel - mondta Matyuc Péter.

Közölte: a 47 fős csoport az indulás után egy órával - az előre meghatározott 60 kilométer/órás sebességgel haladva - a Tampa-Fontana útkereszteződéshez ért, ahol áthaladtak. A konvoj kétsávos, leállósáv nélküli úton közlekedett. A robbantás a kereszteződéstől 3-4 kilométerre érte a magyar konvojt; a nagy erejű detonáció a Nagy Richárd szakaszvezetőt szállító harci jármű mögött, 10-20 méterre, és az azt követő kisteherautó előtt 5-8 méterre történt.

Az oszlopparancsnok - az ilyen esetekre kidolgozott gyakorlat szerint - a robbanás pillanatában parancsot adott a menetnek arra, hogy az első három jármű gyorsítson és hagyja el a tűzzónát, a menet negyedik járművétől lévő kocsisor pedig álljon meg. A hősi halált halt Nagy Richárd a menetben másodikként haladó harci járműben utazott, a könnyebb sérülést szenvedő másik magyar katona pedig a harmadik járműben volt - mondta.

A konvoj egészségügyi biztosítását ellátó állomány az első három járműhöz ment; az orvos-alezredes közreműködésével szakszerűen kiemelték a járműből a szakaszvezetőt, és az úttestre fektették. Az orvos-alezredes, látva a sérülés súlyosságát, kérte az oszlopparancsnokot, hogy hívjanak légi mentőt. A mentőhelikopter megérkezéséig mesterségesen tartották fenn a sérült légzését és keringését - tájékoztatott Matyuc Péter.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter korábban közölte: a páncélozott jármű, amelyben a szakaszvezető utazott, nyitott oldalsó ajtóval közlekedett, mert a katonának az volt a feladata, hogy figyelje a terepet. A robbantás következtében szétrepülő repeszek közül egy eltalálta Nagy Richárdot, akit a golyóálló mellény sem tudott megvédeni.

Matyuc Péter hozzátette: Nagy Richárdot a bagdadi 31-es számú katonai kórházba szállították, de életét már nem tudták megmenteni. A kommunikációs főigazgató közölte: a péntek késő délután induló vizsgálóbizottság elsőként az Országgyűlést tájékoztatja kedd délután. Az öt tagú küldöttség vasárnap éjjel, Nagy Richárd földi maradványainak hazaszállításával egy időben érkezik vissza Magyarországra.