Vágólapra másolva!
Új vízfertőtlenítési eljárással kísérletezik a Fővárosi Vízművek Rt. Az erre a célra már 120 éve használt klórt várhatóan jóval kisebb mennyiségben kell majd alkalmazni, ha jó eredményekkel zárulnak az új - UV fényes - technológia próbái - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Az új eljárás alapja az ultraviola (UV) fény fertőtlenítő hatása. A vízművek gépházaiban futó csövekbe pár méteres kvarcüveg betéteket építenének be, ahol UV fénnyel világítanák meg az átfolyó vizet. Ez lenne az elsődleges fertőtlenítés, amivel ez erre használt klór nagy részét kiváltanák. Ugyanakkor továbbra is alkalmaznák a klórt az esetlegesen csövekben maradt anyagok semlegesítésére - mondta el a lapnak Péterffy Gábor, az rt. kommunikációs igazgatója.

Jelenleg a fővárosban alapesetben ezer literenként 0,3-0,5 gramm klórt adagolnak a vízhez. Ez a szükséges minimum, egyes esetekben - árvíz vagy komolyabb csőhálózati munka esetében - ez emelkedhet. A felső határ 1-1,5 gramm. Az UV fényes kezeléssel a klórmennyiséget a felére csökkenthetik.

A vízművek szerint a módszer éppen nem olcsóbb, mint a klórozás, de költsége nem lesz akkora, hogy észrevehetően hatna a vízdíjra. A fővárosban először nyáron, Budaújlakon kezdik alkalmazni az új technológiát - írja a Népszabadság.