Enyhítették a magzatelhajtó nőgyógyász büntetését

Vágólapra másolva!
Jogerős ítéletében enyhítette a bíróság a súlyos szabálytalanságokkal vádolt szegedi nőgyógyászra első fokon kiszabott büntetést, aki így végül három helyett kétévnyi börtönbüntetést kapott. A vád szerint az orvos még 2000-ben tiltott módon végzett el három nőnél négy alkalommal magzatelhajtást, aminek következtében az asszonyok kórházi és pszichiátriai kezelésre szorultak.
Vágólapra másolva!

Háromról két évre enyhítette a Csongrád Megyei Bíróság kedden egy szegedi szülész-nőgyógyásznak a magzatelhajtás és más bűncselekmények miatt kiszabott börtönbüntetését. A vádlott nem jelent meg a határozat kihirdetésén, a távollétében hozott ítélet jogerős. A bíróság Tóth Tiborné vezette bírói tanácsa a foglalkozástól való eltiltás első fokon kiszabott öt évét azonban helybenhagyta.

Az indoklásban a tanácsvezető bíró elmondta, hogy a megyei bíróság enyhítő körülményként értékelte az elkövetés óta eltelt négy évet, az elsőfokú ítéletet pedig aránytalanul súlyosnak tartotta.

A Szegedi Városi Bíróság a múlt év decemberében bűnösnek mondta ki Zalányi Sámuelt folytatólagosan elkövetett - a páciens beleegyezése nélkül végrehajtott - magzatelhajtás és foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűntettében. A bíróság bűnösnek találta az orvost súlyos testi sértés bűntettében is.

A vád szerint még 2000-ben az orvos magánrendelőjében tiltott módon végzett el három nőnél négy alkalommal magzatelhajtást, aminek következtében az asszonyok kórházi és pszichiátriai kezelésre szorultak. Magyarországon erre a célra nem engedélyezett, nem elfogadott és nem igazolt hatású gyógyszerrel akarta Zalányi Sámuel meddővé tenni pácienseit, azonban a nők teherbe estek - állapította meg a bíróság.

Az eljárás adatai szerint az orvos nem közölte mindegyik betegével a terhességüket, így tudtuk és beleegyezésük nélkül idézte elő náluk a vetélést valamilyen gyógyszerrel. A vádhatóság álláspontja szerint Zalányi Sámuel többszörösen szándékosan megszegte a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, a foglalkozási és etikai szabályokat, és megtévesztette pácienseit.

A beavatkozások következtében közvetlen veszélybe került az érintett nők egészsége, testi épsége. Az abortusz utáni, nyolc napon túl gyógyult szövődményeket súlyos testi sértésnek minősítette a bíróság.