Az MTV már nem hozná nyilvánosságra a szerződéseket

Vágólapra másolva!
A köztévé vezetősége hamarosan határozhat arról, hogy a jövőben nem teszik közzé az MTV szerződéseit. A kuratóriumi elnök arra hivatkozik, hogy egyetlen európai tévétársaság sem hozzá nyilvánosságra a szerződéseit.
Vágólapra másolva!

A Magyar Televízió (MTV) Közalapítvány kuratóriumi elnöksége valószínűleg augusztus elején tárgyal arról a javaslatról, amely szerint az MTV a jövőben nem tenné közzé az egymillió forintnál nagyobb értékű szerződéseinek főbb adatait az interneten - tudta meg Czeglédi Lászlótól, a testület szocialista elnökétől az MTI. "A döntést még elő kell készíteni" - mondta Czeglédi, hozzátéve, ezt a kül- és belföldön is szokatlan megoldást a szerződéskötések átláthatóságának növelése érdekében vezették be tavaly.

A kuratórium e heti ülésén döntött arról, hogy a jövőben nem köti az előzetes engedélyéhez az MTV filmszerződéseinek és ötvenmillió forintnál nagyobb értékű más megállapodásainak megkötését. "Van elnöke és szerződéskötési szabályzata az MTV-nek" - magyarázta két napja a valamivel több mint egy éve hozott döntés visszavonását Czeglédi László az MTI-nek nyilatkozva.

A kuratórium elnöke március 5-én, Rudi Zoltán tévéelnökké választásának bejelentésekor egy sajtótájékoztatón kérdésesnek nevezte azon gyakorlat helyességét, hogy a számítógépes világháló teszik közzé az intézmény egymillió forintnál nagyobb értékű szerződéseinek adatait. "Én nem hiszem azt, hogyha kitesszük az összes szerződést az internetre, az helyettesíti a felügyelő bizottság vagy a kuratórium kontrollját" - mondta akkor, s lényegesnek nevezte a szerződéskötések mielőbbi szabályozását, "hogy ne lehessenek zsebszerződések".

Alig egy hónappal később beszélt arról az új tévéelnök az MTI-nek, hogy a közzétételt elrendelő döntés visszavonását kéri a közeljövőben a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségétől. "Európában nincs még egy televízió, amely a műsorgyártási szerződéseit kitenné a nyilvánosság elé" - nyilatkozta. Érthetőnek nevezte azt a követelményt, hogy átlátható legyen az intézmény gazdálkodása, de szerint erre nem az a megoldás, hogy a televízió minden üzleti titkát kiteszi a "kirakatba". Rámutatott: több testület jogosult ellenőrizni a közszolgálati médium gazdálkodását, s rendszeresen élnek is ezzel a lehetőséggel. "Azzal, hogy a szerződéseinket kitesszük az internetre, csak a pozícióinkat rontjuk az ártárgyalásokon, érdemi előnyünk nem származott ebből" - tette hozzá, utalva arra, hogy több alkalommal nem sikerült árkedvezményt elérniük a nyilvánosságra hozatal miatt.

Az intézménytől egy jogtalanul kötött filmszerződés napvilágra kerülésekor időközben távozott Ragáts Imre elnök egy évvel korábban, akkor ügyvezető alelnökként jelentette be, hogy a Magyar Televízió saját internetes honlapján teszi közzé az egymillió forintnál nagyobb értékű, 2003-től kötött külső szerződései többségének főbb adatait.