Saját pénzükből mentenék meg a kórházat az orvosok

Vágólapra másolva!
A Budai Gyermekkórház dolgozóinak egy része úgy döntött, hogy a következő néhány hónapban kevesebbet dolgoznak, 25 százalékkal kevesebb fizetésért. Az érintett orvosok és asszisztensek a tervek szerint november végéig csak napi hat órát dolgoznak. A kórház alkalmazottai azt remélik, hogy a korlátozás legalább részben enyhítheti az intézmény anyagi gondjait. Dr. Blatniczky László főigazgató főorvos kijelentette, hogy rettentően büszke az intézmény dolgozóira, hogy ilyen áldozatot hoznak a munkahelyükért.  
Vágólapra másolva!

A Budai Gyermekkórház 280 dolgozójából ötvenhatan úgy döntöttek, hogy a következő néhány hónapban kevesebbet dolgoznak, kevesebb fizetésért. Az érintett orvosok és asszisztensek a tervek szerint öt hónapig csak napi hat órát dolgoznak 25 százalékkal kevesebb bérért. Az ápolókat nem érinti a munkaidő és a vele járó fizetés csökkentés. A kórház dolgozói azt remélik, hogy a korlátozás legalább részben segíthet az intézmény anyagi gondjain.

Dr. Blatniczky László főigazgató főorvos az [origo]-nak elmondta, hogy a munkaidő csökkentés "egy nem kívánatos, de járható út" a kórház anyagi gondjainak enyhítésére. A főorvos kijelentette, hogy a nyár miatt egyelőre nem okoz gondot a kieső munkaerő. "A gyerekgyógyászat szezonális tevékenység, hogy mi lesz később, a zsúfoltabb őszi időszakban, nem tudom" - fogalmazott. Az ötlet egyébként a kórház dolgozóitól származott, akik egy helyzetismertetést követően ajánlották fel a fizetés és munkaidő csökkentés lehetőségét. A főorvos kijelentette, hogy rettentően büszke az intézmény dolgozóira, hogy ilyen áldozatot hoznak a kórházért. A vállalás mindegyik dolgozó esetében önkéntes, senkit nem köteleztek a munkaideje korlátozására.

A kórház más módon is megpróbál pénzhez jutni. Internetes oldalukon budai önkormányzatoktól, vállaltoktól, vállalkozásoktól kérnek segítséget, hogy támogassák az intézményt, akár pénzzel, akár a "napi működéshez szükséges anyagok és eszközök biztosításával". A segélykiálltásnak nevezett felhívásban a kórház vezetősége az egészségügyet ért megrázkódtatásokkal, és a működést biztosító finanszírozás elégtelenségével indokolja, hogy az "évek, évtizedek alatt mindig jól gazdálkodó, adóssággal sohasem küszködő intézmény" felélte tartalékait, és csődközeli helyzetbe került. Az eddig befolyt adományokból elsősorban egyszer használatos eszközöket és vegyszereket vásároltak.

A kórház vezetése úgy gondolja, hogy a Budai Gyermekkórháznak a tőkebevonás, a részleges tulajdonosváltozás jelenthetné a túlélést. A főorvos reméli, hogy a fővárosi önkormányzat még idén meghozza a döntést a tulajdonosi szerkezet átalakításának lehetőségeiről, és 6-12 hónapon belül a gyakorlatban is megtörténhetnek a változások. Blazniczky László úgy látja, hogy erre megvan a reális esély. Addig azonban marad az internetes támogatókeresés és a munkaidőkorlátozás. A főorvos szerint a helyzet nagyon abszurd, de az intézmények feladata, hogy mindenképpen fennmaradjanak és működjenek.