Három jelöltet támogat az MSZP-frakció

Vágólapra másolva!
Délután tárgyalt és szavazott az MSZP országgyűlési frakciója a miniszterelnök-jelöltekről. A frakció, az elnökséggel ellentétben, a többes jelölést támogatta. A szimpátiaszavazáson Kiss Péter jelenlegi kancelláriaminiszterre voksoltak a legtöbben. A második helyen Veres János, a harmadik helyen Gyurcsány Ferenc végzett. Kovács László, az MSZP elnöke nem zárta ki, hogy a párt országos választmánya is több jelöltet nevez meg a miniszterelnöki posztra, amire az elnökség is rábólint.
Vágólapra másolva!

Délután tárgyalt és szavazott az MSZP országgyűlési frakciója a miniszterelnök jelöltekről. Az országgyűlési frakció - a megyei elnökökhöz hasonlóan - nem jelölő fórum, azonban ők döntenek a konstruktív bizalmatlansági indítványról. A frakciónak tehát nincs hivatalos jelöltállítási joga, csak ajánlást fogalmazhat meg arra vonatkozóan, hogy ki legyen a miniszterelnök-jelölt.

A szocialista frakció megosztott volt a leendő miniszterelnök személyét illetően, abban azonban egyetértettek, hogy az elnökség döntésével ellentétben, a többes jelölést támogatják. A szimpátiaszavazáson Kiss Péter jelenlegi kancelláriaminiszterre voksoltak a legtöbben, összesen kilencvenen. A második helyen Veres János pénzügyminisztériumi államtitkár végzett 80 szavazattal, a harmadik helyen pedig Gyurcsány Ferenc, Győr megyei elnök 73 vokssal. Az [origo] információi szerint Katona Béla frakcióvezető-helyettes Veres Jánost támogatta, Horn Gyula volt miniszterelnök Kiss Pétert, míg Gaál Zoltán és Vitányi Iván Gyurcsány Ferencet.

Kiss Péter és Gyurcsány Ferenc együtt ment át a szocialisták székházába, hogy meghallgassa őket elképzeléseikről a párt országos választmánya. A választmány egyharmadának szavazata kell ahhoz, hogy valakiből jelölt lehessen.

Kovács László, az MSZP elnöke nem zárta ki, hogy a szocialista országgyűlési frakció szimpátiaszavazásához hasonlóan pártja országos választmánya is több jelöltet nevez meg a miniszterelnöki posztra, amire az elnökség is rábólint. A pártelnök értékelése szerint több jelölt demokratikusabb is lenne, mint két név erőszakos kihúzása. Az egyetlen személy jelölése mellett azt hozta fel, hogy úgy elhárulna annak a veszélye, hogy akinek a jelöltje alulmarad, az nem nyomja meg az "igen" gombot a konstruktív bizalmatlansági indítványnál. Kovács László ugyanakkor nem tartja valószínűnek ezt a lehetőséget. "Képletesen értsék, amit mondok: aki nemmel szavaz, az Orbán Viktorra szavaz" - mondta az MTI-nek.