Financial Times: Az MSZP szakított a múlttal

Vágólapra másolva!
A nagy példányszámú külföldi lapok közül több is emlékeztetett arra, hogy Lengyelország és Csehország után Magyarország már a harmadik új EU-tagállam, ahol röviddel a csatlakozás után politikai kavarodás indult meg, és az a kormányfő cseréjéhez vezetett. A franciák és a németek is azt emelték ki, hogy az új kormányfővel, Gyurcsány Ferenccel az MSZP a fordulatra, a múlttal való szakításra szavazott.
Vágólapra másolva!

A Magyarországon kormányzó szocialista párt drámai módon szakított a múlttal azzal, hogy a modernizáció párti Gyurcsány Ferencet választotta miniszterelnöknek - értékelte az MSZP döntését a Financial Times című napilap csütörtökön. Az európai uniós politikusok körében is népszerű brit gazdasági lap emlékeztetett arra, hogy Lengyelország és Csehország után Magyarország már a harmadik új EU-tagállam, ahol röviddel a csatlakozás után politikai kavarodás indult meg, és az a kormányfő cseréjéhez vezetett.

Magyarországon Gyurcsány Ferenc kijelölése egyértelmű szakítást jelent a szocialisták részéről azzal a vezető generációval, amelynek tagjai még a nyolcvanas években reformkommunistaként kerültek hatalomra, és a kommunista párt roncsaiból hozták létre az MSZP-t 1990-ben - írta a Financial Times.

Gyurcsányt a lap határozott jellemű, kockáztatni szerető politikusként írta le, aki új lendületet kíván adni pártjának, reformista középbal politikát folytat, és méltó párja az ellenzéki vezérerő Fideszt irányító Orbán Viktornak, aki szintén energikus, fiatal politikusnak számít. A magyar média és a politikai elemzők már most számos összetűzést jósolnak Gyurcsány és Orbán között - tette hozzá a szerző, Christopher Condon.

A brit miniszterelnököt, Tony Blairt modellként követő Gyurcsánynak mindamellett - üzletpárti hírneve ellenére - még meg kell győznie a piacokat arról, hogy kitart a kormány deficitcsökkentési tervei mellett. A Financial Times azt jósolta, hogy az új kormányfőre a párton belülről jelentős nyomás fog nehezedni, hogy a 2006-os választás előtt eresszen a nadrágszíjon. A lap ugyanakkor hozzátette, hogy ennek katasztrofális gazdasági következményei lennének Magyarországon, ahol az elmúlt tíz hónapban már így is zűrzavaros volt a pénzpiac, és az euróövezeti csatlakozásra kitűzött céldátumot is el kellett halasztani 2008-ról 2010-re.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Mádl szerepe felerősödött

Medgyessy Péter lemondásával Mádl Ferenc köztársasági elnök szerepe felerősödik, az államfő "erősebben bekapcsolódik a játékba", mint amennyire azt a kormányon lévő koalíciós partnerek szerették volna - írta csütörtökön a Frankfurter Allgemeine Zeitung egy nappal az után, hogy a kormányfő benyújtotta lemondását, a szocialista párt kongresszusa pedig Gyurcsány Ferencet jelölte új kormányfőnek.

A konzervatív frankfurti lap szerint a most beindult konzultációs mechanizmus annyi időt vesz igénybe, hogy lezárásáig az előrehozott választásokat sürgető hangok felerősödhetnek, az előrehozott választásokat pedig a szociálliberális koalíció minden körülmények között el akarja kerülni.

A liberális Süddeutsche Zeitung azt írta, hogy Gyurcsány esélyei az elmúlt napokban nőttek meg. A lap szerint Kiss Péter az apparátus emberének számít, aki aligha garantálná a megújulást. Inkább Gyurcsányról tételezik fel, hogy lendületet hoz a kormánypolitikába, és legyőzi 2006-ban a néptribuni képességekkel rendelkező Orbán Viktort, az ellenzéki Fidesz vezetőjét.

A müncheni újság a kormányfőváltás hátterében azt sejti, hogy a liberálisok részéről lappangó bizalomvesztés volt tapasztalható azóta, hogy kiderült: Medgyessy magas rangú pénzügyi tisztviselőként együttműködött a kommunista titkosszolgálattal. Láthatóan a szocialisták sem voltak elégedettek "a határozatlanul cselekvő" Medgyessyvel, és a múlt héten elfogadták lemondási ajánlatát.

A jobboldali Die Welt szerint Kiss Péter "a folyamatosság garanciájának számít", és inkább technokrataként hat. "Az élénk politikai szupersztár", Gyurcsány éppen az ellentéte. A 43 éves politikus a fiatalítás és a lendület mellett, a maradiság ellen van, ami nagyon emlékeztet nagy példaképére: Tony Blairre. Már csak ez a körülmény is az idősebb pártnemzedék "természetes ellenségéve" teszi, és mindazok reménységévé, akik az MSZP radikális megfiatalítását követelik.

Románia: Medgyessy lemondása megzavarta az MSZP-t

Romániábanaz újságok korai lapzártája miatt csütörtökön csak nagyon kevés román, illetőleg magyar nyelvű napilap közölt kommentáló elemeket is tartalmazó ténybeszámolót a szerdai budapesti politikai fejleményekről. A bukaresti napilapok közül a nagy példányszámú Evenimentul Zileiben és a Curierul Nationalban jelent meg beszámoló a magyarországi kormányfőváltásról.

A szerda esti legfrissebb budapesti fejlemények ismeretéről tanúskodó cikkében az Evenimentul Zilei egyebek között megírta, hogy Medgyessy Péter utolsó pillanatban bejelentett lemondása "zavarba hozta a szocialista pártot, amely szívesen folyamodott volna a konstruktív bizalmatlansági indítvány alkotmányos eszközéhez, ami lehetővé tette volna a parlamenti többségnek, hogy megválassza az új miniszterelnököt".

A két bukaresti lap szükségesnek tartotta idézni Medgyessy Péter szavait, miszerint azért választotta a lemondás alkotmányos útját, mert nem akart engedni "a puccsisták" akaratának. Mindkét lap ismertette az új magyar kormányfőjelölt politikai pályafutását.

A Curierul National azt emelte ki, hogy Gyurcsány Ferenc, az MSZP által nagy többséggel megszavazott kormányfőjelölt "a szocialista párt megreformálásának és a Tony Blair által követett, a testületi szocializmus és a vadkapitalizmus között húzódó középutas politika híve".

A román sajtó egyébként napok óta párhuzamot keresett és vont a lengyel, a cseh és a magyar belpolitikai válság között, mindhárom esetben a politikai gondok közös forrását vélve felfedezni. A Curentul című politikai-pénzügyi napilap csütörtöki kommentárjában közölte: "Magyarországon sem rózsás a helyzet. Mindhárom ország hasonló gazdasági és szociális gondokkal, magas költségvetési hiánnyal küzd, amit drasztikusan csökkenteniük kell az egységes európai valutára való áttéréshez. Ezzel egyidejűleg - az előző rendszerektől örökölt bürokráciával és korrupcióval szemben - magas gazdasági fejlesztési szintet kell elérniük."