Vágólapra másolva!
Az SZDSZ belső ellenzékének számító "Szabad tanácskozáson" ismét keményen bírálták a lemondott kormányfőt, Medgyessy Pétert. Bauer Tamás szerint a pártnak kellene betöltenie az egészségügyi tárcát, hogy elindulhasson az egészségügyi reform.
Vágólapra másolva!

Fodor Gábor szabad demokrata ügyvivő nem kíván foglalkozni azzal, hogy vállalna-e funkciót az új kormányban, szerinte jelenleg a kormányprogram a legfontosabb. A politikus erről az SZDSZ belső ellenzékeként számon tartott "Szabad tanácskozáson" beszélt. Fodor Gábor újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy csak az egyik újságban olvasott arról, hogy neve szóba került igazságügy-miniszterként.

A fórumon Bauer Tamás közgazdász, volt szabad demokrata országgyűlési képviselő az egészségügyi tárca betöltését ajánlotta az SZDSZ-nek, vállalva az elkövetkező húsz hónapban a reform beindítását, amely a magántulajdon általánossá tételéhez és a finanszírozás reformjához vezet.

Béki Gabriella országgyűlési képviselő egy külön szociális minisztérium létrehozását szorgalmazta, amely szerinte csökkenthetné a társadalom kettéválását, ami tulajdonképpen nem politikai, hanem gazdasági.

A tanácskozáson sok bírálatot kapott Medgyessy Péter lemondott miniszterelnök "D-209"-es ügye, vagyis, hogy röviddel a 2002-es kormányalakítás után kiderült, hogy a miniszterelnök régen tiszti beosztást kapott a titkosszolgálatnál. Elhangzottak olyan álláspontok is, hogy az SZDSZ-nek - mint rendszerváltó pártnak - akkor kellett volna miniszterelnök-cserét javasolnia, vagy felállnia a koalícióból.

Számos kritika érte a kormányfő tavaszi közjogi javaslatait - köztük az európai parlamenti közös lista gondolatát - is. Fodor Gábor szerint az volt "puccsszerű" bejelentés, és nem a miniszterelnök távozása. Meglátása szerint Medgyessy Péter kormánya és saját népszerűsége visszahozásának reményében javaslatsorával veszélyeztette a rendszerváltás utáni alkotmányos intézményrendszert, ami az SZDSZ identitását is jelenti. Béki Gabriella úgy fogalmazott, hogy az említett elgondolások "nevetségessé tették Magyarországot".

Fodor Gábor dicsérte viszont az SZDSZ elmúlt hetekben tanúsított magatartását, szerinte a koalíciós párt keményen és határozottan cselekedett. A politikus igyekezett eloszlatni azt a véleményt, hogy a kormányválságot Csillag István szabad demokrata gazdasági és közlekedési miniszter személye okozta.

Bauer Tamás szóba hozta az SZDSZ választási kampányainak alapját képező adóreformot és úgy vélekedett, hogy az elmúlt két év jövedelemkiáramlása után most nincs lehetőség adócsökkentésre, hanem átláthatóbbá, egyértelműbbé tevő reformra van szükség. A közgazdász úgy vélekedett, hogy a gazdaságilag és szociálisan nem indokolható adókedvezményeket vissza lehet szorítani, ebbe a körbe sorolta a családi adókedvezményt is, amely álláspontja értelmében pótlékemeléssel kiváltható.

Az SZDSZ-ből nemrég kilépett Eörsi István publicista, alapító tag - a kilépését okozó - Wekler Ferenc alelnök támogatási és Demszky Gábor főpolgármester ingatlanügyéről szólva kijelentette: "melyik párt nem csinál disznóságot, de akkor ismerje be nyilvánosan". Az említett két esettel kapcsolatban radikálisabb hozzászólás is elhangzott, amelyben azt követelték, hogy Wekler Ferenc fizesse vissza, vagy a tagság zárja ki a pártból.