Vágólapra másolva!
Háromszázezer forint kártérítést kell fizetnie Eörsi István volt SZDSZ-es politikusnak, amiért egy korábbi cikkében züllöttnek, illetve "történelemhamisításra specializálódott üzletasszony"-nak nevezte Schmidt Máriát - döntött csütörtökön a Fővárosi Ítélőtábla. Eörsi a jogerős ítélet után valószínűleg az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul majd.
Vágólapra másolva!

Eörsi István pert vesztett Schmidt Máriával szemben: a Fővárosi Ítélőtábla csütörtöki döntése szerint a közírónak 300 ezer forintot kell fizetnie, mivel egy cikkében züllöttnek titulálta a XX. Század Intézet főigazgatóját - adta hírül az MTI.

Eörsi István tavaly az Élet és Irodalom című hetilap hasábjain többek között a következőket írta Schmidt Máriáról: "közéletünk jobboldalának legzüllöttebb figurája", "történelemhamisításra specializálódott üzletasszony" és "bizniszértelmiségi pártholdudvaronc".

A Fővárosi Bíróság márciusi elsőfokú ítéletében a "züllött" megfogalmazást indokolatlanul sértőnek és megalázónak találta, Schmidt személyiségi jogának megsértéséért pedig 150 ezer forintos nem vagyoni kár megfizetésére kötelezte a közírót. A fellebbezés után került a per a Fővárosi Ítélőtáblára, ahol csütörtökön úgy döntöttek: a "történelemhamisításra specializálódott üzletasszony" megfogalmazás is sérti a jó hírnévhez fűződő személyiségi jogokat. A kártérítés összegét pedig felemelték 300 ezer forintra. A jogerős határozat kimondja, hogy Eörsi Istvánnak a saját költségén közzé kell tennie az Élet és Irodalomban az ítélet rendelkező részét, és sajnálkozását kell kifejeznie a jogsértés miatt.

Eörsi az MTI érdeklődésére elmondta: az ítélet nagy csapás a sajtószabadságra nézve. "Ellenzékben írtam 30 évig. Akkor a büntetőjogi fenyegetettségre kellett ügyelni. Ma viszont arra akarnak kényszeríteni, hogy minden jelző előtt fontoljam meg, mennyibe kerülhet. Hát nem fogom. Inkább még elvesztek néhány sajtópert, úgyis régóta tudom, hogy a szabadság sokba kerül" - mondta. Hozzátette: jogi képviselőjével mérlegelni fogja, hogy felülvizsgálati indítvánnyal éljenek-e a Legfelsőbb Bíróságon, az viszont több mint valószínű, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.

Eörsi István jogi képviselője a per előzményeivel kapcsolatban elmondta: Schmidt Mária meghívott a XX. Század Intézetbe egy német történészt, aki azt mondta, hogy a nácik humánusan jártak el, hiszen a gázkamrákban 40 másodperc alatt meghaltak áldozataik. Mire egy holokauszt-túlélő azt tanácsolta az ilyen nézetek képviselőinek, hogy maguk is próbálják ki a "humánus" eljárást. Ezzel a megjegyzéssel kapcsolatban Schmidt Mária egy másik történésszel közösen úgy vélekedett: aki mást gázkamrába küld, maga is náci. Eörsi István pedig, aki maga is holokauszt-túlélő, ezen a ponton kapcsolódott be a polémiába, az Élet és Irodalomban publikált írásával.