Vágólapra másolva!
Az MSZP-s elnökjelöltek budapesti bemutatkozó rendezvénye után készített interjút az [origo] Hiller Istvánnal, a legesélyesebbnek tartott jelölttel. Elmondta: nem tartja életszerűnek, hogy aki pártelnök lesz, az azonnal lemondjon kormányzati pozíciójáról. A főállású pártelnökséget a kampány előkészítésétől kezdve tartja fontosnak.
Vágólapra másolva!

Ön volt az egyetlen az elnökjelöltek közül, aki ki merte mondani azt a mondatot: "Én az MSZP elnöke akarok lenni." Mindig ilyen határozott és őszinte?

Aki vezetésre vállalkozik, annak határozottan és őszintén kell beszélnie. Kulturális miniszterként nap mint nap döntéseket kell hoznom. Egy megmérettetésben, egy versenyben - ezt a versenyt én szeretem, és meg kell hogy mondjam, élvezem is - szerencsés dolog, ha az ember nem hosszú mondatokban kerülgeti a forró kását, hanem kimondja, mit akar. Ez az országjárás azért folyik, hogy a szocialista pártot lendületben tartsuk és erősítsük, de végeredményeként mégiscsak a kongresszusnak egy embert kell ötünk közül választania. Egy ember lesz a szocialista párt elnöke. Én a szocialista párt elnöke akarok lenni.

Fotó: Mitruczky Kinga
Fotó: Mitruczky Kinga

Mit gondol, melyek azok a tulajdonságai, amelyek a leginkább alkalmassá teszik a pártelnöki pozícióra?

Nem kívánom magamat jellemezni. Van egy énképem, de ez ha jól működik, állandóan változik, és szeretem, ha a szó jó értelmében véleményeket mondanak rólam és mérlegelni tudom, mi az, ami elfogadható és mi az, ami nem. Azt tudom, hogy az MSZP elnökének egy tulajdonsággal feltétlenül rendelkeznie kell majd, sokkal több idegsejtjének kell termelődnie, mint amennyi elpusztul.

Úgy tűnik, a szocialisták most Önt tartják a legesélyesebbnek erre a

pozícióra. Ez előny vagy hátrány a verseny szempontjából, hiszen még csak most kezdődtek a bemutatkozó rendezvények?

A versenyt tartom fontosnak, azt, hogy az ország különböző pontján, hét városában bemutatkozunk, elmondjuk a véleményünket. Láthatóan sokaknak, tegnap is több százan, ma is több százan voltak jelen, és a média segítségével nyilván több tízezrekkel ismertethetjük meg a véleményünket. Ez egy jó csapat, valóban barátságban és nemcsak pártközösségben vagyunk egymással, ez a hozzászólásokból is kiderült. Az elsődleges cél a szocialista párt erősítése. Én ezt új kapcsolatnak hívom, új kapcsolat a választókkal, azokkal, akik már legalább egy alkalommal kapcsolatban voltak az MSZP-vel, tudniillik szavaztak rá. Én ezt a kapcsolatot szeretném újjá tenni, és úgy látom, ebben remek barátokra és kitűnő, együttműködő partnerekre találok a többiekben. Ez egy jó ötös.

A jelölőbizottság előtti meghallgatáson az a kérdés is felmerült, hogy a jelölt megválasztása esetén lemond-e kormányzati pozíciójáról. Ha jól tudom, Ön azt válaszolta, ha egyelőre szeretne miniszter maradni, még legalább egy évig. Ez egy szerencsés válasz annak fényében, hogy az MSZP-n belül erős az a vélemény, miszerint főállású pártelnökre van szükség?

Vastapsot kapott Hiller az elnökjelöltek bemutatkozóján/itthon/20040910vastapsot.html

A kérdés úgy hangzott, hogy mi a véleményünk a főállású pártelnökségről. Különböző vélemények fogalmazódtak meg. Arra a kérdésre, hogy szerintem főállású pártelnökre van-e szüksége az MSZP-nek, világosan és határozottan azt mondtam, és most is azt mondom, igen. Ezt azonban egy megfelelő idő, a kampány és a kampányra való felkészülés alatt tartom elsődlegesnek. Ez nem kívánság kérdése, egy hosszú kampányt egy még hosszabb felkészülésnek kell megelőznie. Azt tartom életidegennek, hogy egy választást követően mondjuk 24 órával egy miniszter, egy nagyvárosi polgármester vagy egy államtitkár kivonul az irodájából. Ez életidegen, és kár olyan vállalást tenni, amiben az ember nem hisz. A válaszom tehát az eredeti kérdésre: igen, de csak egy megfelelő és életszerű időszak után.

Közismert az MSZP-n belül az Ön szövetsége Gyurcsány Ferenc kormányfőjelölttel. Van olyan vélemény, miszerint ha csak a pártelnöki pozícióért lehetett volna indulni, mindketten indultak volna és konfrontálódtak volna. Így viszont, hogy Gyurcsány Ferenc a miniszterelnöki, Ön pedig a pártelnöki posztért indul, jó kapcsolat alakulhat ki Önök között. Hogy látja Ön ezt a viszonyt?

Ez a kapcsolat nem tegnapi. Hónapról hónapra elmentünk, megettünk egy pizzát, whiskyt ittunk hozzá, és beszélgettünk Magyarországról és a baloldalról. A legutóbbi beszélgetéssel bezárólag egyszer sem beszéltünk pozíciókról. Ez a szituáció, ami előállt, egy együttműködésre késztető és együttműködést feltételező helyzet. Gyurcsány jobb miniszterelnök lehet, mint én, én pedig jobb pártelnök lehetek, mint ő.

Kapcsándi Dóra