Tilos a dölyfös járás az álomrendőrnek

Vágólapra másolva!
Intelligencia, hivatástudat és esztétikum - ez jellemzi az intézkedő rendőrt, legalábbis az Országos Rendőr-főkapitányság szakszerű rendőri intézkedésről szóló oktatóanyaga szerint. Mivel a rendőr hatalma magától értetődő, ezért kifejezetten szakszerűtlen "dölyfös járással, kioktató hangnemmel" nyomatékosítani azt. De legalább ekkora hiba a lezserség, a nyegleség és az agresszív fellépés.
Vágólapra másolva!

"A szakszerűen intézkedő rendőr... hatalmi kommunikációjában érvényre juttatja általános műveltségét, személyiségéből áradó hivatástudatát" - olvasható az Országos Rendőr-kapitányság A rendőri intézkedés szakszerűségének kommunikációs követelményei című oktató anyagában. A tanulmány szerint a szakszerűen intézkedő rendőr gyorsan mérlegel, számos helyzethez képes különböző szerepekkel alkalmazkodni, kommunikációs képességei pedig szerteágazóak. Munkájában "elsődleges szerephez jut a jártasság és a problémamegoldó képesség, vagyis az intelligencia".

A tanulmány szerint az elmúlt években egyre jogszerűbbek a rendőri intézkedések, a szakszerűtlenség miatt azonban sok panasz érkezik a rendőrséghez. "A legáltalánosabban és leggyakrabban megfogalmazott kifogások: udvariatlanság, tiszteletlenség, türelmetlenség, modortalanság, kulturálatlan hangnem, durva, türelmetlen bánásmód, erőszakos, agresszív fellépés, lekezelő stílus, hatalmi gőg, nyegleség, intoleráns fellépés, lezser bizalmaskodás, sértő diszkriminatív bánásmód, esetenkénti trágárság, hogy csak a leggyakoribbakat említsük" - olvasható az anyagban. Ezek kiküszöböléséhez ad számos jótanácsot a tanulmány.

Alaphelyzetben "a napszaknak megfelelő köszönéssel, a polgár nemének, életkorának megfelelő megszólítással és tisztelgéssel" kezdődik a szakszerű rendőri intézkedés. Legalább ilyen fontos, hogy "a rendőr megjelenésére, ruházatára, ápoltságára körültekintő gondot" fordítson, ügyeljen "ruházatának, felszerelésének rendezettségére, esztétikus látványára". A tanulmány számos kínos buktatóra figyelmeztet: "Különösen gépjárműből való kiszállás esetén fordulhat elő óhatatlanul öv alól kihúzódott ingalj, kigombolódott zubbony, félrecsúszott nyakkendő".

A legfontosabb az udvariasság, a határozott hangnem és az erő alkalmazása csak a legvégső eszköz lehet. "Ha szükségét látja, a rendőr megemelheti hangját, és szigorúbb hangot alkalmazva közölheti: a törvény nevében felszólítom, hogy engedelmeskedjék. Ellenkező esetben kényszerintézkedést alkalmazok. Mint látjuk, az elhangzott mondat a legszakszerűbben alkalmazott fenyegetést jelent, még egy esetleges fizikai kényszer lehetőségét is előrevetíti" - mutatja be a szakma mesterfogásait a szerző.

Arra pedig semmi szükség, hogy a rendőr "dölyfös járással, domináns, elnyomó testtartással, lekezelő arrogáns hanghordozással, kioktató hangnemmel" próbálja nyomatékosítani amúgy is magától értetődő erőfölényét. Ez szakszerűtlen eljárás. "A rendőr hatalma ugyanis evidens tény".

Sáling Gergő