Anyagi érdeket sejt menesztése mögött a kórházigazgató

Vágólapra másolva!
Félretájékoztatta a közvéleményt és politikustársait Kupper András, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője, ezért kell távoznia posztjáról Molnár Lajosnak, a Szent István kórház főigazgatójának - állítja az SZDSZ. Molnár felmentését többek között azzal indokolták, hogy a főváros egészségügyi bizottsága - a fideszes és MSZP-s szavazatok miatt - nem fogadta el a kórház 2003-as gazdálkodásáról szóló jelentést. Kupper azonban annak ellenére szavazott nemmel a bizottságban és javasolta Molnár felmentését, hogy év elején még megszavazta a beszámolót. Molnár szerint az MSZP és a Fidesz a több százmilliós tartalékot felhalmozó kórház vezetői posztját akarja. Az MSZP szerint ez nevetséges állítás, Kupper hallgat.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Vezetés nélkül maradt a kórház

Lemondott a fővárosi Szent István kórház szinte teljes vezetése, tiltakozásul a kórházban zajló állandó ellenőrzések és a kórház igazgatójának ezekkel összefüggő menesztése miatt. Összesen 12 vezető orvos távozott, a legmagasabb beosztású munkatárs jelenleg az ápolási igazgató és egy főorvos. A lemondások miatt "bizonyos irányítási problémák adódnak" - mondta az [origo]-nak Molnár Lajos, a kórház menesztett, de még hivatalban lévő főigazgatója.

Molnárt hosszas huzavona után szeptember elején menesztette a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottsága a fideszes és szocialista képviselők szavazataival. Az indoklás szerint a közbeszerzések miatt már többször megbüntették a kórházat, és a főigazgató olyan személyi döntést hozott, amit a munkaügyi bíróság megváltoztatott. Molnár azonban úgy látja, hogy menesztése jogszerűtlen volt, az indoklás pedig nem állja meg a helyét.

"Jogerősen 3 év óta nem vesztett pert a kórház" - mondta Molnár az [origo]-nak, így szerinte egyetlen olyan bírósági ítélet sincs, amely alátámasztaná a bizottság döntésének jogosságát. Molnár szerint egy éve folyik a leváltása körüli hercehurca, amelynek politikai és anyagi okai vannak. Utóbbit szerinte az magyarázza, hogy az évi 7-8 milliárd forintos bevételt elkönyvelő kórház mostanra több százmilliós tartalékot halmozott fel, és - mint Molnár állítja - a két nagy párt menesztésével "a kassza kulcsához" akar hozzáférkőzni.

Az SZDSZ egészségügyi programját kidolgozó Molnár menesztése körül más indokok is felmerültek, azonban a fővárosi SZDSZ szerint ezek sem valósak. A menesztésről szóló bizottsági döntés például a kórházzal szembeni büntetésekre is hivatkozott. Hubert Béla, a Fővárosi Közgyűlés tulajdonosi bizottságának SZDSZ-es tagja szerint azonban ez az érvelés csak részben állja meg a helyét. Egy ellenőrzés korábban megállapította, hogy szabálytalanságok merültek fel a kórház működésével kapcsolatban, ezek azonban - Hubert állítása szerint - csak adminisztrációs jellegűek voltak. Az ezt követő fegyelmi eljárás után Molnárt személyesen nem tették felelőssé a kihágások miatt, csak általános vezetői felelősséget állapítottak meg - mondta Hubert. Molnár főigazgatóként pedig írásbeli megrovást kapott.

Kifogásként merült fel Molnárral szemben korábban az is, hogy áprilisban az egészségügyi bizottság nem fogadta el a kórház 2003-as működéséről szóló jelentését. Molnár és az SZDSZ szerint azonban ebben a kérdésben felmerül Kupper András, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjének, az egészségügyi bizottság alelnökének felelőssége. Kupper ugyanis a kórház felügyelőbizottságának (fb) elnökeként a többi taggal együtt megszavazta év elején a kórházi beszámolót, és Hubert szerint nem jelezték semmilyen módon, hogy kifogásaik vannak a jelentéssel kapcsolatban.

Kupper az egészségügyi bizottságban azonban már nemmel szavazott a beszámolóra. Emiatt a Fővárosi Közgyűlés zárt ülésén visszahívták az fb-elnöki székből. Az egészségügyi bizottság viszont éppen a Kupper által javasolt indokolás alapján mentette fel Molnárt. A főigazgató szerint a fideszes frakcióvezető "folyamatosan félretájékoztatta a sajtót, és rágalmakkal illette a vezetést".

Az [origo] szerette volna megismerni Kupper András álláspontját is az ügyben, azonban a politikust nem tudtuk elérni. Munkatársai szerint fontos tárgyaláson volt csütörtökön, ezért nem tudott nyilatkozni. Kuppert korábban az MTV-nek sem sikerült megszólaltatnia.

Havas Szófia, az egészségügyi bizottság szocialista alelnöke nevetséges állításnak nevezte, hogy a Fidesz és az MSZP összefogott Molnár ellen. Havas szerint semmi meglepő nincs abban, hogy leváltották Molnárt. A szocialista politikus szerint ezt indokolja, hogy a kórház éves beszámolóját nem fogadta el a bizottság, illetve hogy Molnár ellen azért folyt fegyelmi eljárás, mert a kórházban zajló ellenőrzések megállapították, hogy az intézmény két esetben fiktív számlákat állított ki.

Molnár helyére várhatóan még októberben új főigazgató kerül. A vezetőváltást és ezzel a teljes kórházi vezetés visszaállítását azonban késleltetheti, hogy a közgyűlés döntését Molnár bíróságon támadta meg, és Hubert szerint is minden lehetőséget megvizsgálnak a menesztésről szóló határozat felülvizsgálatára.