Kovács és Jánosi elbúcsúzott az MSZP-től

Vágólapra másolva!
Elkezdődött az MSZP kétnapos tisztújító kongresszusa, ahol nemcsak új vezetőséget választanak, hanem új programról, alapszabályról és szervezeti és működési szabályzatról is szavaznak a küldöttek. Kovács László pártelnök és Jánosi György választmányi elnök búcsúbeszédet tartott, Medgyessy Péter pedig levelet küldött a kongresszusnak. Szombaton teljesen megújul a párt vezetése.
Vágólapra másolva!

A magyar Himnusszal és az EU himnuszával nyitották meg a szocialisták tisztújító kongresszusát, ahol a párt 15 évéről levetítettek egy klipszerű filmet. A kisfilmbe a párt prominens vezetőinek azon nyilatkozatait is bevágták, amelyekben a változtatás szükségességéről és a megújulásról beszéltek. Ez tökéletesen rímel a mostani kongresszusra, hiszen teljesen kicserélődik a vezérkar, és új programról, alapszabályról és szmsz-ről is döntenek szombaton.

Kovács kritikus és önkritikus volt

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Az előadások sorát Kovács László leköszönő pártelnök nyitotta meg, aki kemény kritikát és önkritikát fogalmazott meg. Szerinte az EP-választás kudarcában közrejátszott, hogy a Fidesszel ellentétben ők nem tudták megfogalmazni a választás tétjét, valamint az is bebizonyosodott, hogy alacsony lett a párt mozgósító képessége, és a választókkal való kapcsolatuk elhalványult. Mindazonáltal megjegyezte, hogy a választási vereség hatása súlyosabb volt, mint a mértéke.

"A tisztújításnak generációváltásnak kell lennie, ugyanakkor az idősek tapasztalataira is szükség van" - jelentette ki a leköszönő elnök, aki elismerte, hogy voltak kudarcai, de reményét fejezte ki, hogy összességében pozitív a róla kialakult kép. Kovács László köszönetett mondott Medgyessy Péternek miniszterelnöki munkájáért, és hozzátette, hogy ha győznek 2006-ban, az Medgyessy és kormányának teljesítménye is. "Kényszerű volt a kormányfőváltás, de választani kellett a koalíció fennmaradása és Medgyessy Péter személye között" - kommentálta a miniszterelnök leváltását, az új kormányprogramot pedig vállalhatónak nevezte.

Medgyessy levélben szólt a küldöttekhez

Medgyessy Péter nem jelent meg a kongresszuson, mivel jelenlétét még korainak tartotta, ehelyett egy levelet küldött a küldötteknek. Levelét végül csak kiosztották a megjelenteknek, és nem olvasták fel. Ebben arról ír, hogy "a miniszterelnöki pozíció a múlté, de hitem közösen választott értékeinkben nem változott". "Hiszek abban, hogy baloldalinak lenni jó" - írja Medgyessy, hozzátéve, hogy büszke baloldali elkötelezettségére. "Hiszek abban, hogy a XXI. század a szabadság, az emberi jogok érvényesülésének kora lehet. Megvalósulhat az, ami minden demokratikus baloldali gondolkodás lényege: hogy az embereknek legyen jobb, teljesebb és szabadabb az életük" - olvasható a volt kormányfő levelében.

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Az országos választmány elnöke is búcsúbeszédet tartott, mivel Jánosi György megfelelő számú ajánlás hiányában nem indul újra a pozíciójáért. "Ha bárki Orbán-szerű pártvezért akar, akkor könnyen fidesszerű pártot csinál az MSZP-ből" - mondta Jánosi, aki köszönetet mondott mindenkinek, és felajánlotta, hogy ha hívják, akkor segít.

Volt külföldi vendége is a kongresszusnak, mégpedig az Európai Szocialista Párt elnöke, Poul Nyrup Rasmussen személyében, aki magyarul kezdte és fejezte be a szövegét. Beszédében a szocialista pártok együttműködésére és a szociáldemokrata értékekre hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy az európai baloldal egy új, pozitív korszakához érkezett, amely a haladó politizálást jelenti. Mint mondta, a szocialista oldal megérti a dolgozó embereket, akik elsősorban jó megélhetést biztosító munkát akarnak.

Poul Nyrup Rasmussen az iraki helyzet kapcsán azt emelte ki, hogy a szocialistáknak megelőző politikát kell folytatniuk, és nem megelőző háborút. Mint mondta, fontosnak tartja az ENSZ megerősítését, és egy új globális világrend kialakítását, amely a nemzetközi jogot jobban tiszteletben tartják. Az elnök elmondta azt is, hogy nagy várakozással tekint november 2. elé, amikor megválasztják az Egyesült Államok elnökét, hozzátéve: a jelenlévők valószínűleg tudják, hogy kinek a győzelmét várja.

A kongresszuson három dokumentumot is megvitatnak meg a küldöttek: az új magyar szociáldemokrácia programját, a párt alapszabályára, valamint a párt szervezeteinek és működésének korszerűsítésére vonatkozó dokumentumokat.

Hiller állandó programbizottság felállítását javasolta

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

A Hiller István alelnök vezette kabinet által kidolgozott pártprogramtervezet legfontosabb megállapítása, amely a Gyurcsány-kormány programjában is visszaköszön, hogy "Magyarország ma szabad és igazságtalan", mivel az állampolgárok egy része a rendszerváltás vesztesének érzi magát. A programtervezet szerint új jóléti államra van szükség, amely a társadalmi békét úgy tartja fenn, hogy szolidáris a legszegényebbekkel, lehetőséget ad a felemelkedésre a középen állóknak és nyugalmat biztosít a tehetőseknek. A dokumentumban az is olvasható, hogy kisebb államra van szükség, ami azonban nem visszavonulást, hanem hatékonyabb, szolgáltató államként való működést és aktív, racionális szerepvállalást jelent. Hiller a felszólalásában egy állandó programbizottság létrehozását javasolta.

Az MSZP alapszabályának módosításával foglalkozó kabinet, amelyet Lamperth Mónika elnökségi tag vezetett, azt javasolja, hogy a párt elnöke az országgyűlési képviselőség mellett ne tölthessen be más közjogi tisztséget, az alelnökök száma öt főre nőjön. Módosulna a tagfelvételi eljárás: az egyik variáció szerint aki be akar lépni a pártba, annak két olyan párttag ajánlásával kell bírnia, aki legalább egy éve tagja az MSZP-nek, és egyikük az adott pártszervezet tagja. Ezzel a dokumentummal néhány pontban ellentétes a Szili Katalin elnökhelyettes vezette bizottság által készített tervezet: a készítők szerint a pártba való belépés alapvető állampolgári jog.

Szili pártalkotmányt akar

Az MSZP alapértékeit egy pártalkotmányban kellene megfogalmazni - mondta Szili Katalin, az MSZP elnökhelyettese. "Ahogy az egyébként több más szociáldemokrata pártban példaként adódik, a vitatott tervezeteket, alapértékeinket, morális elvárásainkat, az etikai mércénket, én úgy gondolom egy pártalkotmányban kellene megfogalmazni, mindazok alapján, amit a 15 év alatt ebben a kérdésben az asztalra letettünk" - fogalmazott a párt szervezeti megújulásával foglalkozó kabinet vezetője.

A kongresszus résztvevői a beszédek után buszokra szálltak, hogy csatlakozzanak a Terror Háza előtti antifasiszta demonstrációhoz. A mai kongresszusi program azonban nem ér véget, mivel kilenc órától szekcióüléseken vesznek részt a küldöttek. Holnap pedig új vezetőről és tisztségviselőkről szavaznak a küldöttek.