Öt éve fogták el a Whiskyst másodszor

Vágólapra másolva!
Éppen öt éve fogta el a rendőrség a whiskis rablót, aki azóta a sátoraljaújhelyi börtönben tölti 17 éves büntetését. Ebből az alkalomból újabb könyv jelent meg róla, melynek szerzője annak a nyolctagú nyomozócsoportnak volt a tagja, amely az Ambrus Attila elleni hajtóvadászatot folytatta. A nyomozó könyvében igyekszik megcáfolni a Whiskys köré épült legendákat, de kíméletlenül bírálja a rendőri munka hiányosságait is.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Forrás: ORIGO

Fülöp Valter, a BRFK osztályvezetője a szerzője annak a könyvnek, amely a Whiskys öt évvel ezelőtti elfogása alkalmából eleveníti fel a hajtóvadászat részleteit. A szerző könyvében nem fest makulátlan képet a rendőrökről és nem tiporja sárba a hőssé lett bankrablót, akiről azért megírja, hogy családanyák halántékához tartott pisztolyt, s közülük nem egy máig álmatlanul forgolódik emiatt.

Fülöp Valter a Vasárnap Reggel című újságnak beszélt élményeiről. Elmondta, hogy "fogta a fejét a Whiskys rabló ügyével kapcsolatos rendőri kommunikációtól", meggyőződése, ha már az elején tárgyilagosan kezelik a történteket, nem alakul ki Ambrus mítosza.

"Elismerem, stílusos, nem mindennapi bűnöző" - mondja a könyv írója. Szerinte Ambrus mindig végiggondolta, mit léphetnek a rendőrök, egy-egy rablás után az ő fejükkel is gondolkozott. "Volt benne betyárbecsület, pontosan tudta, mi a helyes, mi nem, mégis kirabolt huszonhét pénzintézetet" - tette hozzá Fülöp.

A szerző szerint nem igaz a legenda, hogy a Whiskys az egyik postáskisaszszonynak a rablás során virágcsokrot vitt. "Egy krimiben látta a jelenetet, hogy a gengszter virágcsokorba rejtette a pisztolyt, mielőtt belépett a bankba. Ha ugyanis a belső zsebéből kapja elő a fegyvert, egy gyors biztonsági őr észleli a mozdulatot. A csokor csupán a rablás kelléke volt: egyszerűen félredobta, és már rá is tartotta a pisztolyt a postáskisasszonyra" - mondta el Fülöp.

A könyvben a nyomozó leírja azt is, hogy Ambrus a hajánál fogva húzta végig a földön az egyik pénztárost a páncélszekrényig. Az egyik rablás helyszínén a Whiskysnek nem volt elég az ott talált másfél millió forint, ezért az alkalmazottak pénztárcáit is kiüríttette.

"Miután másodszor is elkaptuk, olyan volt, mint egy ketrecbe zárt vadember. Második elfogása után kezdett sztárként viselkedni. Nem is csoda, hiszen luxuséletet élt, akadt éjszaka, amelyen hét-nyolcmilliót játszott el a kaszinóban, s volt, hogy csak rákacsintott a szomszédos sávban álló nőre, aki ezután kiugrott a kocsijából és beszállt mellé" - írja a szerző.

A most megjelent könyv már a negyedik az Ambrus Attiláról szóló kötetek sorában. Én, a Whiskys címmel maga Ambrus Attila írt könyvet rablásairól még szökése előtt. Ezután az Egyesült Államokban jelent meg Ballad of the Whisky robber (A whiskys rabló balladája) címmel egy könyv, melyet egy New York-i újságíró jegyez. Az HBO annak idején dokumentumfilmet is készített a könyv megírásáról, és a tervek szerint filmet is forgatnak Amerikában Ambrus Attila történetéből. A Jack Daniels cég pedig a könyv hőséről nevezte el egy koktélját "Whisky Robber"-nek.

Ambrus Attila több társával a 90-es években mintegy harminc fegyveres rablást hajtott végre pénzintézetek ellen, és összesen csaknem 200 millió forintos kárt okozott. A Whiskyst 1999 januárjában fogták el, de júliusban megszökött a Gyorskocsi utcai rendőrségi épületből, és csak 1999 októberében sikerült ismét kézre keríteni. Ambrus Attila a rablásokat illetően részletes, feltáró jellegű vallomást tett, amit a bíróságok is enyhítő körülményként értékeltek. A büntetőperben Ambrus Attila mellett két másik személy letöltendő, kettő pedig felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Ambrus Attila ügyvédje szerint ha a védencére kiszabott 17 éves szabadságvesztés hatályban marad, 2010 körül szabadulhat.