Rejtélyes szakértőkre költ a sportminisztérium cége

Vágólapra másolva!
Tízmilliókat fizetett éveken keresztül rejtélyes szakértői megbízásokra a többmilliárdos adóssággal küszködő állami társaság, a Sportfólió Kht. A cég vezetői nem adnak magyarázatot arra, hogy miért kell rendszeresen külső szakértőket foglalkoztatniuk. Az sem derült ki, hogy mi a magyarázata annak: néhány esetben kiugróan sokat, havi 20-30 milliót költöttek erre a célra. A miniszterelnök szerint a pénzek tisztázatlan elköltése miatt szűnik meg év végével az állami társaság.
Vágólapra másolva!

A Sportfólió Kht. 3,5 milliárdos hitelállománnyal rendelkezett idén szeptemberben. Az állami társaság annak ellenére, hogy eladósodott, vitathatóan költött el több tízmilliót az utóbbi időben. Rendszeresen fizettek ki átlagosan havi 3-7 millió, néhány esetben akár havi 31 millió forintot külső szakértőknek. A társaság azonban arról hallgat, mi szükség van állandóan külső szakértőket fizetni, miközben 2002-2003-ban 850, illetve 740 millió forintot, idén az év első felében pedig 288 millió forintot fizettek ki bérköltségre.

A vitatható kiadásokról sem az [origo]-nak nem adtak választ a Sportfólió Kht. vezetői, többszöri megkeresésünk ellenére, de hiába érdeklődött korábban Birkás Tivadar fideszes országgyűlési képviselő is, nem kapott választ arra, mivel magyarázható, hogy néhány hónapban kiugróan sokat költöttek szakértőkre. Birkás állítja, néhány hete szóban érdeklődött a Sportfólió vezetőinél a szakértői díjakról, de választ még nem kapott.

A politikus korábban több írásbeli választ igénylő kérdést is feltett a témában Gyurcsány Ferencnek. A kifizetésekről és a cég költekezéseiről Gyurcsány Ferenc még sportminiszterként adott írásbeli tájékoztatást, de a válaszokból sem derül ki, mi a magyarázata annak, hogy néhány hónapban kiugróan sokat költöttek a szakértőkre.

Gyurcsány válasza szerint 2002-ben 79 millióért vettek igénybe szakértőket, havonta átalgosan 3-7 milióért, de decemberben 23 milliót fizettek ki a célra. 2003-ban összesen 67 milliót költöttek külsős szakértőkre. Átlagosan havonta 3, decemberben azonban 18 milliót fizettek ki a célra. 2004-ben pedig átlagosan havi 4-8 millióba kerültek a szakértők, márciusban azonban 31, áprilisban pedig 14,5 milliót fizettek ki, idén júniusig összesen 74 millióba kerültek a Sportfólió szakértői.

A szakértők mellett luxusautókat is vásároltak a cég vezetőinek: 2002 októberében négy járművet vettek, összesen 34 millióért. A Sportfólió vezetői arra sem reagáltak, miért vettek az eladósodott cégnek nagy értékű járműveket.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az [origo] Társalgójában a vitatható költekezésekkel - a szakértői megbízásokkal és az autókkal kapcsolatban - azt válaszolta: "Az egész Sportfólió rossz koncepción alapul. Attól tartok, hogy Deutsch Tamás (az Orbán-kormány sportminisztere) azért találta ki, hogy még kevésbé lehessen követni a pénzek útját. Azért döntöttem úgy még miniszterként, hogy megszüntetjük, sőt felmondjuk azt a szerződést is, amelyben évi mintegy 2 milliárd forintot vittek ki a cégből takarítás és gondnokság címén."

A Sportfolió Kht.-t az Ifjúsági és Sportminisztérium 2000. március 1-jén hozta létre. A társaság kezeli az állami tulajdonú sportingatlanokat. Működését azonban többször bírálta az ellenzék, az Orbán-kormány alatt és a jelenlegi kormányzati ciklusban is. Legutóbb Birkás Tivadar intézett kérdéssorozatot Gyurcsány Ferenchez, mert pazarlónak és átláthatatlannak tartotta a céget. A képviselő, mivel nem kapott magyarázatot a szakértői megbízásokra, nemrég újabb írásbeli kérdéseket tett fel. A Sportfólió Kht. egy korábbi döntés értelmében 2005. január 1-jével megszűnik.

Komáromi Gergely