Az MSZP mégis nyilvánossá tenné az ügynökaktákat

Vágólapra másolva!
Fordulat várható az ügynökkérdésben, miután a szocialisták megváltoztatták korábbi álláspontjukat: az MSZP ugyanis olyan módosítást készít elő, ami lehetőséget biztosít a volt állambiztonsági iratok korlátozás nélküli megismerésére. A tervet a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár is támogatja. Demeter Ervin fideszes politikus üdvözölte, hogy a szocialisták is "hajlandók végre foglalkozni" a problémával.
Vágólapra másolva!

Az MSZP azt javasolja, hogy az Országgyűlés a hatályos jogszabályok áttekintésével, illetve módosításával biztosítsa, hogy minden olyan állambiztonsági irat, amely 1944. december 21. és 1990. február 14. között keletkezett, és amelyet az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kezel, korlátozás nélkül megismerhető és nyilvánosság elé tárható legyen.

"Az áldatlan és eredménytelen vitákat le kell zárni. Akkor lehet biztonsággal tervezni a jövőt, ha megtörténik és lezárul a szembenézés a múlttal" - fogalmazott Hiller István, aki hozzátette: az MSZP országos elnöksége keddi ülésén tartózkodás és ellenszavazat nélkül támogatta a javaslatot, amelyet szerdán a frakció is támogatott.

Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese vezeti majd azt a munkacsoportot, amely kidolgozza, milyen jogszabály-módosítások szükségesek az iratok nyilvánosságra hozatalához. Burány elmondta, hogy javaslatuk abban különbözik az SZDSZ-es ügynök-törvényjavaslattól (amely a közszereplőket és közvélemény-formálókat világítaná át), hogy "a lehető legteljesebb körű nyilvánosságot biztosítja, lényegében a hármas főcsoportfőnökség valamennyi aktája minden magyar felnőtt állampolgár számára megismerhetővé válik". Első lépésként azt szeretnék megoldani, hogy senki ne "mazsolázhasson" az adatok között. Ezután lehet arról beszélni, elsősorban a közszereplők esetében, hogy kapcsolódjon-e az iratokban foglaltakhoz szankció.

Hiller István arra a kérdésre, miért most javasolják az iratok nyilvánosságra hozatalát, elmondta: "azért, mert megvolt most az a politikai szándék és akarat a szocialista párt vezetésében, az új országos elnökségben és a frakcióvezetésben, hogy ezt megcsináljuk". Leszögezte, hogy világos politikai szándékról van szó, és ha szükséges, akár az adatvédelmi törvény módosítását is kezdeményezik.

A titokügyi államtitkár is a nyilvánosság híve lett

MDF-segítséggel szűkül az átvilágítandók köre/itthon/20021210mdfsegitseggel.html

Teljesen egyetért az MSZP átvilágítással kapcsolatos jogszabálytervezetének kidolgozásával, illetve az előirányzott módosításokkal a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár, Tóth András is. Ezek szerint ő is változtatott álláspontján, hiszen két éve módosító javaslatával gyakorlatilag megfúrta az SZDSZ által benyújtott ügynöktörvényt. "A szocialista módosítások megfelelnek a demokrácia és a jogállamiság európai normáinak" - jelentette ki most Tóth András.

"A frakció javaslata nemcsak hogy nem sérti a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági érdekeit, nem keresztezi a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok munkáját, hanem lehetővé teszi, hogy ezek a szervezetek a maguk részéről is végképp lezárják a múltat, és mai törvényes feladataikkal foglalkozzanak" - mondta. Azzal kapcsolatban, hogy lehetséges-e a tervezett jogszabályi változtatások mielőbbi átültetése a gyakorlatba, az államtitkár azt mondta: "Nemcsak hogy szükséges, hanem lehetséges is, nem utolsósorban azért, mert a nemzetbiztonsági szolgálatok megfeszített munkát végeztek az iratok feldolgozásával és átadásával a Történeti Levéltárnak. Összességében mintegy 900 iratfolyóméternyi állambiztonsági irat kerül átadásra 2005 februárjáig a 2003. évi III. törvény előírásai szerint."

A továbbiakban - folytatta Tóth András - az előrelépés a jogalkotás és a törvényhozás felelőssége lesz. "Nem pártügyről van szó, hanem arról, hogy a tendenciózus válogatást az iratokból felváltsa a történelmi múlt objektív és teljes értékű feltárása, az, hogy a nyilvánosságra hozatal lehetőségét a törvényi keretek között széleskörűen biztosítsák úgy, hogy az áldozatok személyiségi jogai ne sérüljenek" - jelentette ki az államtitkár.

A Fidesz is megszavazná

Demeter Ervin, a Fidesz országgyűlési képviselője a hírre reagálva üdvözölte, hogy a szocialisták is "hajlandók végre foglalkozni" a problémával. "Ha az a szándékuk, hogy a közéletet tisztítsák meg azoktól, akik együttműködtek az egykori politikai rendőrséggel, akkor mi ebben maximális partnerek vagyunk" - mondta a politikus, aki szerint lényeges változás állt be a szocialisták felfogásában.

"Ha a kormánypárt komolyan gondolja, hogy az iratokat korlátok nélkül lehet megismerni, akkor szembesülni kell azzal a problémával, hogy azok jelentős része 1989-90 körül megsemmisült vagy eltűnt" - figyelmeztetett Demeter, aki emlékeztetett arra, hogy abban az időszakban jelenleg is politizáló szocialisták irányították a belügyminisztériumot, és ők "biztos tudnak segíteni" az iratok fellelésében. "Ezen le lehet majd mérni, hogy mennyire őszinte a szándékuk" - mondta Demeter Ervin.