Vágólapra másolva!
Nem sértette meg az esélyegyenlőségi törvényt a Károli Gáspár Református Egyetem, amikor állásfoglalásában elfogadhatatlannak nevezte a homoszexuális vallástanárok és lelkészek szolgálatát - mondta ki jogerős ítéletében a Fővárosi Ítélőtábla. A Háttér Társaság a Melegekért egyesület azért indított pert az egyetem ellen, mert szerintük ez a kijelentés sérti az egyenlő bánásmód elvét. A Háttér Társaság felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz. Szerintük az ítélet tovább erősíti a melegek jogfosztottságát Magyarországon.
Vágólapra másolva!
A Károli Gáspár Református Egyetem oldalahttp://www.kre.hu/rektori/index.php?n=1&id=1Háttér Társaság a Melegekérthttp://www.hatter.hu/index4.htmlAz esélyegyenlőségi törvény sem szab gátat a fajgyűlöletnek/itthon/20030828jogvedok.html

Nem sértette meg az esélyegyenlőségi törvényt a Károli Gáspár Református Egyetem, amikor az interneten közzétett állásfoglalásában elfogadhatatlannak nevezte a homoszexuális vallástanárok és lelkészek szolgálatát - mondta ki csütörtöki jogerős ítéletében a Fővárosi Ítélőtábla. A Háttér Társaság a Melegekért egyesület azért indított közérdekű pert a Károli Gáspár Református Egyetem ellen, mert szerintük az egyetem állásfoglalása sérti az egyenlő bánásmód elvét, mivel a heteroszexualitást szabja az oktatásban való részvétel feltételeként. Az egyetem jogi képviselője viszont úgy érvelt, hogy nem történt semmilyen jogsértés az ügyben, az iskola kari tanácsa csak véleményt nyilvánított, a Biblia útmutatása alapján. Emellett az alperes szerint nem is érint nagyobb társadalmi csoportot a kérdés, ezért nem is indítható közérdekű per.

Az ügy közvetlen előzménye, hogy a református egyetem kari tanácsa tavaly novemberben döntött egy ötödéves hallgató kizárásáról, miután az bevallotta egyik tanárának, hogy homoszexuális. A tanács emiatt alkalmatlannak minősítette a lelkészi pályára, és kizárta a hittudományi karról. A hallgató beperelte az egyetemet, és a Fővárosi Bíróság február 20-án hatályon kívül helyezte a határozatot, kimondva, hogy a felperes hallgatói jogviszonyát helyre kell állítani. Később a Legfelsőbb Bíróság új eljárásra kötelezte a feleket, mondván, hogy hitéleti kérdéseket nem ellenőrizhet a bíróság.

A Háttér és a Károli egyetem ügyében az elsőfokú bíróság korábban úgy érvelt, hogy az egyetem csak élt a véleménynyilvánítási szabadsággal, amikor közzétette az állásfoglalást. A Háttér egyesület szerint viszont egy állami támogatásban részesülő felsőoktatási intézmény nem akadályozhatja meg, hogy melegek is elvégezhessék a teológiát. A Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta az elsőfokú bíróság döntését. Szerintük a bíróságnak nincs joga ahhoz, hogy egy egyházi állásfoglalás tartalmát minősítse.

"Nem kívánatosak"

Dr. Kárpáti József, a Háttér Társaság a Melegekért képviselője az [origo]-nak elmondta, hogy felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Legfelsőbb Bírósághoz, mert szerintük a Fővárosi Ítélőtábla tévesen értelmezte az esélyegyenlőségi törvényt és az egyházi autonómiát. Az ügyvéd szerint káros és veszélyes a bíróság ítélete, mert "ezután az összes egyházi felsőoktatási intézmény kirakhat a honlapjára a melegeket kirekesztő állásfoglalást. Ez az ítélet precedenst teremthet Magyarországon" - fogalmazott. A Háttér Társaság szerint az egyetem állásfoglalása nem tekinthető véleménynek, mert hátrányos következményei vannak a melegekre nézve. "Ennyi erővel a holokausztot is véleménynek lehetne tekinteni" - mondta az ügyvéd.

Kárpáti József szerint az, hogy kit szentelnek fel lelkésznek, az egyház belügye, de az, hogy kit vesznek fel egy felsőoktatási intézménybe, ami állami pénzből is működik, nem tekinthető belügynek. "Aki itt végez, abból nem lesz okvetlenül lelkész, a teológusi diplomával sok minden mást lehet kezdeni. Ezt a lehetőséget nem vehetik el a melegektől" - állítja az ügyvéd. Kárpáti József szerint nincs reális esélyük arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság majd másképp dönt, mint a Fővárosi Ítélőtábla. "Ma Magyarországon ugyanis a melegek jogfosztott állampolgárok. A Károli egyetem ezután nyugodtan kiírhatja a falára, hogy a melegek itt nem kívánatosak. Nem értem ezt az országot" - mondta.