Szondával szűrné a drogfogyasztó sofőröket az ORFK

Vágólapra másolva!
Fél éven belül a magyar utakon is megjelenhet a drogszonda. Jelenleg nincs a  rendőröknek megfelelő eszköze, amellyel a közutakon gyorsan és hatékonyan ellenőrizni tudnák, hogy az autóvezetők fogyasztottak-e valamilyen kábítószert. A rendőrség most kapott egy, a nyálmintát vizsgáló szondát, ezt egyelőre vizsgálják. 
Vágólapra másolva!

Ausztrália egyes államaiban bevezetik a közúti drogteszteket, mert az ország több részén kiugróan magas a kábítószeres befolyásoltság alatt balesetet szenvedő sofőrök száma. A szondáztatásnál kis lapocskát helyeznek a vezető nyelvére, ami bizonyos hatóanyagok jelenléte esetén elszíneződik. Bár Magyarországon is sokat lehet hallani a közúti drogtesztekről, az erről szóló híresztelések egyelőre legendák. A rendőrségnek ugyanis jelenleg csak olyan eszközök állnak a rendelkezésére, amelyekkel laboratóriumi körülmények között lehet megállapítani, hogy valaki fogyasztott-e kábítószert.

A magyar rendőrség birtokában 1999 óta vannak olyan eszközök, amelyek alkalmasak a drogfogyasztás diagnosztizálására vizeleten vagy véren keresztül - mondta az [origo]-nak Jámbor István, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közlekedésrendészeti osztályvezető-helyettese. Ezeket azonban csak laboratóriumi körülmények között tudják használni, annak a gyors felmérésére nem alkalmasak, hogy az igazoltatott söfőr fogyasztott-e valamilyen kábítószert. A vizsgálatok ráadásul bonyolultabbak mint a véralkohol-vizsgálat. Ilyenkor ugyanis többféle hatóanyag jelenlétét kell ellenőrizni. Ez összetettebb elemzést és nagyobb mennyiségű vizelet- vagy vérmintát igényel.

Van az ORFK-nak egy gyorstesztje is, azonban ez szintén vizelemintával működik, így ezt sem alkalmazhatják a közúti ellenőrzéseken probléma nélkül. Ezt a tesztet álatában akkor alkalmazzák Jámbor elmondása szerint, "ha bizonyos tünetek alapján valószínűsíthető, hogy a járművezető kábítószert fogyasztott". A teszt ötféle hatóanyag (többek között a THC, az anfetaminszármazékok és az ópiátok) jelenlétét mutatja ki.

A jelenleg rendelkezésre álló két drogteszt azonban nem igazán hatékony - mondta Jámbor. Elvégzésükhöz ugyanis meg kell fosztani az ellenőrizni kívánt sofőrt személyi szabadságától. A vizelet leadása és a vérvétel ugyanis kivitelezhetetlen egy közúti ellenőrző pontnál. Ez az eljárás Jámbor szerint sokszor jogi problémákat vet fel.

A közeljövőben azonban hatékonnyá válhatnak a közúti drogellenőrzések is, ugyanis a rendőrség most kapott egy olyan eszközt, melynek segítségével nyálmintából egyszerűen megállapítható a kábítószer fogyasztás ténye - mondta az [origo]-nak az osztályvezető-helyettes. A nyálmintával működő teszt bizonyos valószínűséggel határozza meg, hogy a járművezető fogyasztott-e valamilyen kábítószert. Ha a szonda pozitív, akkor következhet a részletes - vizelet- vagy vérminta alapján végzett - vizsgálat.

Ezt az eszközt azonban egyelőre nem használhatja a rendőrség, mert még nem rendszeresítették, egyelőre nem próbálták ki kísérleti jelleggel sem. Jámbor szerint a gyors drogteszt bevezetése előtt több dolgot is vizsgálni kell: a hatékonyság mellett arra is kíváncsi a rendőrség, hogy a teszt szélsőséges időjárási körülmények között is működik-e, illetve, hogy tárolása nem kényes-e, hiszen a közúti ellenőrzéseken dolgozó rendőröknek állandóan maguknál kell tartani majd az eszközt. Fontosak emellett a higiéniai kérdések is, hiszen a teszt alkalmazásához Jámbor szerint a vizsgálatot végző rendőrnek bele kell nyúlnia a járművezetők szájába.

Ha a teszt minden feltételnek megfelel, akkor rendszeresíthetik. Ha a belügyminiszter is engedélyezi, akkor pedig a teszt a közúti szondáztatásoknál is megjelenik majd. Jámbor szerint a vizsgálatok és a rendszeresítési eljárás fél év alatt lezárulhat.

A teszt azonban nem váltja majd ki a laboratóriumi vizsgálatokat. Ha egy sofőrt ugyanis azon érnek, hogy kábítószert fogyasztott, mielőtt a volán mögé ült, akkor pontosan meg kell határozni, hogy milyen mennyiségű hatóanyag került a szervezetébe. Míg alkoholfogyasztásnál már egészen kis mennyiség után is szigorúan büntetik a sofőröket, esetleg jogosítványukat is elveszik, addig kábítószer használatánál egészen más a helyzet.

Közlekedésrendészeti szempontból ugyanis csak az vonható felelősségre, akinek vezetési képességeit befolyásolta az elfogyasztott kábítószer. Ha tehát valakinél pozitív eredményt hoz a gyors drogteszt, de az adott szer nem rontotta képességeit, akkor közúti szabálysértés miatt nem bírságolják meg a járművezetőt.

Mivel azonban a kábítószerfogyasztást a törvény bünteti, előfordulhat, hogy valaki annak ellenére bukik le egy közúti ellenőrzésen, hogy közlekedése szabálysértést nem is követett el. Így előfordulhat, hogy valakit úgy vonnak felelősségre a drogszonda alapján, hogy közlekedési szabálysértést nem is követett el.