Gyurcsány új politikát és metrókat ígért

Vágólapra másolva!
Az eddigi politika nem folytatható - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti évértékelő beszédében. Szerinte a kormány rengeteget tett 2002 óta, az emberek mégis elégedetlenek, ezért változtatni kell. A legfontosabb feladatok között a kormányfő az adórendszer és a felsőoktatás átalakítását, a nemzeti felelősség programjának és a Nemzeti Fejlesztési Tervnek a megalkotását említette. A gazdasági egyensúly fenntartása érdekében Gyurcsány megfontolt lépéseket ígért.
Vágólapra másolva!

Nagy bejelentések nem hangzottak el hétfőn Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyórás évértékelő parlamenti beszédében. A kormányfő a képviselők közötti hasonlóságokat emelte ki, amikor közölte: "hazafiak, demokraták, európaiak vagyunk". Szerinte ezek az értékek mindenkit összekötnek Magyarországon. Bírálta ugyanakkor elődeit, akiknek eddigi évértékelő beszédeit "féloldalasnak" és "sematikusnak" nevezte. "Magyarországnak felelős politikusokra van szüksége" - közölte, hozzátéve, hogy a magyar politika az elmúlt öt évben rossz irányba haladt, és ez a rendszerváltás eredményeit is elhomályosítja. "Rajtunk múlik, hogy merre megyünk tovább" - mondta a miniszterelnök.

Gyurcsány közölte: kinevezésekor azt vállalta, hogy megújítják Magyarországot. "Ehhez először meg kellett újítani a baloldalt. Ez az elmúlt fél évben megtörtént" - jelentette ki, hozzátéve: ez reményt ad arra is, hogy végre a magyar politika is felfrissüljön.

A miniszterelnök beszédében számba vette, mi teljesült eddig az ígéretekből és mi nem. Az eredmények között említette a reálbérek és a nyugdíjak vásárlóértékének növekedését, az igazságosabb családtámogatási és lakástámogatási rendszert. "A saját tulajdonú lakáshoz ma is pénz kell, nem is kevés, de ma kevesebb, mint 2002 előtt" - állította. Megjegyezte, hogy a nyugdíjasok felé - bár bevezették a 13. havi nyugdíjat - még sokat kell törlesztenie a kormányoknak. A kormányfő kiemelte az autópályaépítést is, majd megjegyezte, hogy mindezeket az eredményeket csökkenő adók mellett érték el.

Elismerte ugyanakkor azt is Gyurcsány, hogy nem tudtak minden ígéretet teljesíteni. "Rengeteget tettünk, de nem eleget" - mondta, hozzátéve, hogy ezért sem folytatható az eddigi politika. Példaként említette, hogy bár létesültek új munkahelyek, nem annyi, mint szerették volna. Ezért az egyik legfontosabb feladatnak a meglévő munkahelyek megtartását és újak létesítését nevezte a miniszterelnök. Nem tudták teljesíteni a beígért szív- és érrendszeri gyógyszerek ingyenességét, az ingyenes jogosítványt és az ápolási hűségjutalom bevezetését sem. Gyurcsány szerint ahhoz, hogy ezeket is teljesítsék, adóemelésre lett volna szükség. A gazdaság helyzetéről szólva a kormányfő megismételte korábbi nézetét, miszerint túl erős a forint. Bírálta ugyanakkor az ellenzéket, amiért a kritikáikban ellentmondanak önmaguknak, és hol a kiadások növelését, hol a csökkentését követelik.

Kitért az évértékelő beszédben Gyurcsány a falvak helyzetére is. Mint mondta, szükséges a modernizáció, a kistérségi társulások létrejötte, ám "össze kell egyeztetni a jövő szempontjait a jelen igényeivel". A kormányfő szerint több esélyt kell adni a falvaknak, munkahelyeket kell létrehozni.

A kormány előtt álló feladatok közül négyet emelt ki a miniszterelnök: Az adórendszer és a felsőoktatás átalakítását - utóbbira 170 milliárdot akar fordítani a kormány -, a nemzeti felelősség 5 pontos programjának, valamint a Nemzeti Fejlesztési Terv programjának megalkotását. Utóbbi keretében hét fejlesztési irányt javasolt Gyurcsány: az informatikát és távközlést, a biotechnológia és egészségipart, az üzleti szolgáltató- és logisztikai központokat, a járműipart, a turizmust, a környezetipart és a szórakoztatóipart. Mint mondta: a fejlesztések eredményeként 2013-ra 10 hellyel javítani szeretnék Magyarország pozícióját a nemzetek versenyképességi sorrendjében.

A fővárosról szólva a miniszterelnök szorgalmazta a Fővárosi Közmunkák Tanácsának létrehozását. Útfelújítást, panelrekonstrukciót, a 4-es metró befejezését és az 5-ös elkezdését ígérte a kormányfő. A vidékfejlesztésre csak egy mondattal tért ki Gyurcsány - ezt később az ellenzék kifogásolta is -, amikor azt mondta, hogy elsősorban a Balaton és a Tisza-völgy térségének fejlesztését tűzték ki célul. Megemlítette még a romák felemelkedésének segítését, valamint azt, hogy le kell zárni a múltbeli konfliktusokat.