Orbán közös célokat, Gyurcsány bátor versenyt akar

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor azt szeretné, ha az emberek Magyarországon hinnének közös célokban, és újra átélnék a rendszerváltás évének politikai aktivitását. Gyurcsány Ferenc szerint azt kell az embereknek megérteniük, hogy az állam csak korlátozottan képes segíteni rajtuk, és a bátorságé a jövő. Az MTV A szólás szabadsága című műsorában Friderikusz Sándor egymás után készített interjút Orbán Viktorral és Gyurcsány Ferenccel.
Vágólapra másolva!

A héten elmondott országértékelő beszédek ürügyén egymás után adott interjút Magyarország korábbi és jelenlegi miniszterelnöke vasárnap este Friderikusz Sándornak, a Szólás Szabadsága című műsorban. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti, és Orbán Viktor Fidesz-elnök körcsarnokbeli beszéde mellett szóba került a két politikus egymás közti viszonya, és politikai terveik is. Mindkét politikus beszélt arról, hogy milyen hibákat követtek el korábban.

Az évértékelésekről

Hétfőn Gyurcsány Ferenc a parlament első idei ülésén értékelte a 2004-es évet, és beszélt a kormány terveiről. Orbán Viktor szerdán egy sportcsarnokban tartott évértekelést a Magyar Polgári Egyesület felkérésére.

Orbán Viktor szerint a két évértékelés két különböző műfaj volt, hiszen Gyurcsány Ferencnek kötöttebb körülmények között kellett szólnia. "Mindkettő gyümölcs, de az egyik körte a másik meg alma." Orbán egy csarnok közepén sétálgatva, két kérdező segítségével tartotta évértékelését. "Nem akartam a nagyfejű, illetékes elvtárs lenni" - mondta e szokatlan szónoki formáról. Azt szerette volna elérni, hogy hallgatóságával kialakuljon egy közös érzés.

Gyurcsány Ferenc úgy érzi, hogy tartalmilag az ő beszéde volt a jobb, mert ő a jövőről, míg Orbán a múltról beszélt. Orbán beszédét "igazi showműsor"-nak mondta, míg sajátjáról azt gondolja, hogy talán túl hosszú és száraz volt.

A másikról

A két politikusok egyetértett abban, hogy nem tekintik ellenségnek egymást.

Orbán szerint vetélytársak is csak akkor lesznek, ha elkezdődik a következő választási kampány. Szerint "Ráérünk akkor megbirkózni". A Fidesz elnöke szerint az ellenzéknek is érdeke, hogy a mindenkori miniszterelnök sikeres legyen, mert ez jelenti az ország sikerességét. Így ő őszintén kíván sok sikert Gyurcsánynak. Szerinte meg kell várni, hogy Gyurcsány Ferenc milyen döntéseket hoz majd. "Fegyelmeztem magam, hogy ne mondjak róla rögtön véleményt. Ki kell várni, hogy a szavak után milyen tettek következnek. Ez jár neki." Mint mondta, jól emlékszik rá a rendszerváltás előtti időszakból, amikor ő a Fideszt, Gyurcsány pedig a KISZ-t képviselte vitafórumokon.

Gyurcsány szerint Orbán Viktor a mögötte álló politika miatt számít riválisnak. "Valóban alternatív irányvonalakat képviselünk. (...) Amit most képvisel, azt rossznak tartom." Gyurcsány nem tartotta hitelesnek Orbán jókívánságait, mert szerinte "nem lehet egyszerre drukkolni és a vészcsengőt nyomni". Ezzel arra utalt, hogy az ellenzék egyik legfontosabb témája, hogy a kormány tönkreteszi az ország gazdaságát.

Saját hibáikról

Gyurcsány Ferenc elismerte, hogy az utóbbi időben többször is rosszul fogalmazott. Pocsék napnak nevezte, amikor egy napon terroristázta le a szaúdi focistákat és üzente Orbánnak, hogy fogja be a száját. A miniszterelnök szerint "Ilyenkor azt kell mondani, hogy elnézést, és tovább kell menni". Mint mondta a kérdéses mondatokat dekoncentráltan, a vele szimpatizáló hallgatóság kiszolgálásáért vetette oda. Friderikusz kérdésére, hogy szellemesnek tartja-e magát, azt mondta, hogy "Nem vagyok egy savanyú pofa". Gyurcsány azt is elmondta, hogy utólag már bánja, hogy nem engedték be a pártelnökök találkozójára a Fidesz váratlanul megjelent szakértőit. "Azt mondtam utána, hogy micsoda buták vagyunk! Felültem egy csapdának." A miniszterelnök szerint régi rossz reflex, hogy a politikai ellenfelek ok nélkül is tartanak egymástól.

A 2002-es választási vereség okairól Orbán azt mondta, hogy az lehetett a baj, hogy kormányzása idején túl sok mindenről akarták meggyőzni az embereket, és a sok változástól sokan megijedtek. "Akinek a demokrácia bizonytalanságot hozott, annak 1998-ra elege volt a változásokból. (...) Kevés időt hagytunk arra, hogy meghallgassuk az embereket." Orbán szerint ha újra kormányra kerülnek, akkor többet kell figyelni az emberekre, és kevesebb energiát fordítani a meggyőzésükre. Orbán arról is beszélt, hogyan élte meg a 2002-es vereséget. Mint mondta, még nem tudja, hogy kiheverte-e, "de az biztos, hogy már tapasztalattá szelídült". "El tudtuk fogadni" - tette hozzá később, kiemelve, hogy a tanulságok levonása nagyon fontos és "meg kell érteni, hogy mi történt, és mit kell másképp tenni".