Bűnözőt csinálhat a gyerekből az ólomszennyezés

Vágólapra másolva!
A folyamatos ólombevitel még alacsony koncentrációban is agressziót, illetve viselkedési devianciákat idézhet elő - hangzott el egy amerikai tudományos konferencián. Még a környezetben hátramaradó nagyon alacsony ólomszint is veszélyes lehet egy pittsburghi kutató szerint, aki évtizedek óta vizsgálja az ólom emberi viselkedésre tett hatásait.
Vágólapra másolva!

Herbert Needleman, a pittsburghi egyetem kutatója egy amerikai tanácskozáson elmondta, vizsgálatai során kiderült, hogy különböző bűncselekményekért elítélt fiatalok csontjaiban négyszer magasabb az ólom koncentrációja, mint más tinédzserekében. A kutató következtetése szerint az ólomszint csökkentése a környezetben hatékonyan előzhetné meg a bűnözést.

Nyilvánvalóan fontos szerepet játszanak más, pszichológiai tényezők is, az ólomszennyezés csökkentése azonban mindenképpen hozzájárulhat a fiatalkori magatartási zavarok csökkentéséhez - mondta a pittsburghi professzor. "Az ólom még kis mennyiségben is károsan befolyásolja az agyi homloklebeny a magatartás szabályozásért felelős területeit. Azt pedig már korábbi vizsgálatok megállapították, hogy a bűnözők agyi homloklebenyei különböznek a törvénnyel összeütközésbe nem került személyekéitől. Az összefüggés tehát egyértelműnek látszik" - mondta Needleman.

Az elmúlt négy évben 212 pittsburghi iskolás életét követték nyomon. Hétéves korban még nem volt számottevő különbség azok között a gyerekek között, akiknek csontjaiban magas, illetve alacsony ólomkoncentrációt mutattak ki. Tizenegy éves korukra azonban azokat a gyerekeket, akiknek több ólom volt a csontjaiban, a szülők és a tanárok is sokkal agresszívebbnek találták, mint társaikat. A magas ólomszint az agresszió mellett idegességgel, depresszióval, alacsony értelmi szinttel, figyelemösszpontosítási problémákkal és szomatikus panaszokkal párosult.

Az ólom viselkedést befolyásoló hatását a közelmúltban kutatások sora bizonyította. Az ólom nagymértékben felelős az iskolai fegyelmezési problémákért is, ez pedig bizonyítottan a letartóztatások egyik fő oka. Több mint ötszáz angol kisiskoláson végzett vizsgálatok azt is bebizonyították, hogy az ólom nagymértékben felelős pszichológiai problémákért, devianciáért. Amerikai kutatók pedig bebizonyították, hogy a fehérek és a feketék között is van különbség a veszélyeztetettségben. A fehérek tizenöt százaléka rendelkezik olyan génnel, amely segít meggátolni az ólom agyba jutását, ahol az káros hatásait kifejti. A feketék között pedig, akik így nem tudnak védekezni, sokkal magasabb a bűnözők aránya.

Needleman szerint szükséges lenne az ólomszint szűrése az egy-két éves gyerekeknél. "Az eljárás nem drága, és ki lehet szűrni azokat a gyerekeket, akikkel probléma lehet, még mielőtt az fellép" - mondta. Ezek a gyerekek fokozottabb védelmet és odafigyelést igényelnek - tette hozzá. Kísérletei során gyerekek tejfogait, csontfogait és zápfogait vizsgálta. Ezzel sikerült bebizonyítani, hogy a gyerekek már egészen fiatal korban is ki vannak téve az ólom káros hatásainak.

Needleman volt az első, aki az alacsony értelmi szintet összefüggésbe hozta az ólomszennyezéssel, és évek óta próbálja felhívni a figyelmet arra, hogy gyermekek millióit károsítja az ólom jelenléte a környezetben. Munkája hozzájárult ahhoz, hogy bevezessék az ólommentes üzemanyagokat és betiltsák az ólomtartalmú falfestékeket. Tudományos munkásságáért több díjat kapott, de élesen bírálták is érte. Az ólomszennyezésért felelős nagyvállalatok hosszú időn keresztül próbálták leállíttatni az ilyen irányú kutatásokat és elhallgattatni Needlemant.