Vágólapra másolva!
A "Papa" néven ismertté vált Sándor Istvánt közokirat-hamisítás és hivatali visszaélés miatt 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte csütörtökön a Fővárosi Ítélőtábla. A "Papát" azzal vádolták, hogy 1995-97 között bizonyos bűnözőknek kedvezett, az ellenük folyó nyomozást lassította, és engedély nélkül, saját belátása szerint kötött vádalkukat. A történtek sokáig nem derülnek még ki, az ügy részleteit ugyanis 85 évre államtitoknak minősítették.
Vágólapra másolva!

Jogerős ítéletben marasztalta el közokirat-hamisítás és hivatali visszaélés miatt Sándor István rendőrtisztet a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön. A bűnügyben többek között vesztegetés, hivatali visszaélés, hamis tanúzás és közokirat-hamisítás miatt emeltek vádat az ügyészek. A Fővárosi Ítélőtábla a "Papa" néven elhíresült Sándor Istvánt 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte. Az ügy másik három vádlottját is bűnösnek találták hivatali visszaélés miatt, ezért felfüggesztett szabadságvesztést, illetve pénzbüntetést róttak ki rájuk. Az ítélet jogerős.

A kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntettének vádja azért merült föl, mert az egykori alezredes egy rablási és emberölési bűnügyben bizonyítékok eltitkolásával állítólag megakadályozta a nyomozás sikeres lefolytatását. A későbbiekben a bűnügy egyik szereplőjével közös céget alapított, és az illetőtől több százezer forintot is felvett a társaság vagyoni ügyeinek rendezéséhez.

A vesztegetés bűntettének vádja arra az ügyre vonatkozik, amelyben Sándor István állítólag félmillió forintot fogadott el egy személytől annak érdekében, hogy az megússza a rendőrségi őrizetbevételt. Az illető egy súlyos közlekedési balesetben volt vétkes. Egy adócsalás ügyében folytatott nyomozás során pedig a "Papa" állítólag hamis tanúskodásra vett rá valakit annak érdekében, hogy a vizsgált ügy gyanúsítottját letartóztathassák.

Sándort, a volt Központi Bűnüldözési Igazgatóság (KBI) tisztjét többek között azzal vádolták, hogy 1995-97 között bizonyos bűnözőknek kedvezett, az ellenük folyó nyomozást lassította, és engedély nélkül, saját belátása szerint kötött vádalkukat. Az ügy valamennyi részletét 85 évre államtitoknak minősítették. A Fővárosi Bíróság tavaly februárban kihirdetett elsőfokú ítéletében minden vádpont alól felmentette Sándor Istvánt. Az első fokon eljáró ügyész azonban részben fellebbezett a Fővárosi Bíróság ítélete ellen.

Az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának nyugállományú felderítő tisztjét 2000 októberében vették őrizetbe az ügyészségi nyomozók, egy nappal azelőtt, hogy a parlament olajbizottsága meghallgathatta volna. Sándor István fél évig volt előzetes letartóztatásban, a büntetőper 2002 májusában kezdődött. Sándor sokáig panaszkodott az ellene folyó nyomozás alatt, hogy azt sem tudja, mivel vádolják. Többször nyilatkozta, hogy koncepciós per folyik ellene, és Pintér Sándor volt belügyminiszter tisztogatási akciójának áldozata. Úgy vélte, hogy az olajos alvilág lejárató kampányai juttatták hatósági segédlettel a vádlottak padjára.

MTI/[origo]