600 gyilkos máig ismeretlen

Vágólapra másolva!
Legalább 400-600 gyilkos él ma is háborítatlanul Magyarországon. Évente 20-30 gyilkosság felderítetlenül marad, és a rendőrség alkalmatlan az utólagos felderítésre - írja a Népszabadság egy tanulmány alapján.
Vágólapra másolva!

Évente 20-30 gyilkosság marad felderítetlenül a rendszerváltozás óta, amikor a nagy társadalmi változások velejárójaként ugrásszerűen megnőtt a gyilkosságok és más bűncselekmények száma. Ráadásul az évi 20-30 felderítetlen emberölési ügy nem is tartalmazza azokat az eltűnéseket, ahol felettébb emberülésre utalók a körülmények - írja a Népszabadság Kovács Lajos ezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda életvédelmi osztálya vezetőjének egy tanulmánya alapján.

Hiába presztízskérdés a rendőrség számára gyilkosságok felderítése, a gyilkosok elfogása, manapság is 400-600 gyilkos él Magyarországon háborítatlanul. Ez annak ellenére van így, hogy a rendőrség az emberölések felderítését mindig a lehető legnagyobb létszámmal és a legjobb technikával kezdi meg. Az ügyek jelentős hányadát forró nyomon meg is oldják, ám ez annak köszönhető, hogy Magyarországon az emberölések több mint fele, olyan emberölés, amikor házastársak vitája, ivócimborák veszekedése torkollik tragikus végkifejletbe.

A lap szerint az alvilági leszámolások, a hivatásos gyilkosok által elkövetett emberölések felderítése lényegesen nehezebb. A 90-es évek közepén történt robbantásos, leszámolásos ügyek többsége máig megoldatlan. Kovács Lajos szerint ráadásul, ahogy telik az idő, úgy csökken a társadalmi nyomás és a rendőri vezetők érdeklődése is az ügyek iránt. Pár héttel, hónappal a gyilkosság után már csak egyetlen nyomozó keresi a gyilkost.

Kovács ezredes a "döglött ügyek" osztályának vezetőjeként vált híressé. Egységével hosszú évekkel ezelőtti bűncselekményeket oldott meg. Kovács szerint az idő múlása nem minden esetben csökkenti a nyomozás sikeres befejezésének esélyét, mivel időközben megváltozik az egykori bűn- és házastársak viszonya, érdekeltsége, vagy a jogszabályok változása kínál új lehetőségeket (vádalku, információvásárlás). Segíti a nyomozókat a technológia fejlődése is (DNS-vizsgálat).

Kovács szerint ugyanakkor a legtöbb megyei főkapitányságon létszámhiány, leterheltség és érdektelenség miatt csak ritkán veszik elő a döglött ügyeket, például csak akkor, amikor új fontos bizonyítékok merülnek fel. Az ezredes úgy véli, a rendőrség alkalmatlan az utólagos felderítésre, ha egy gyilkost nem kapnak el az elkövetéstől számított fél éven belül, jó eséllyel úszhatja meg a felelősségre vonást - írja a Népszabadság.