Debreceni anatómia: visszahelyezik az igazgatót

Vágólapra másolva!
A debreceni orvosi centrum anatómiai intézetében a preparátumok kezelése jogszerűen, az etikai szabályoknak megfelelően történik - állapította meg a vasárnap befejeződött vizsgálat. Parragh György dékán bejelentette, hogy hétfőn visszahelyezik állásába a felfüggesztett intézetigazgatót, a boncmester elleni fegyelmi vizsgálatot pedig az ügyben időközben megindult rendőrségi nyomozás lezárásáig szüneteltetik.
Vágólapra másolva!

A debreceni orvosi centrum anatómiai intézetében a preparátumok kezelése jogszerűen, az etikai szabályoknak megfelelően történik - állapította meg a vasárnap befejeződött vizsgálat, amelyről este az MTV A szólás szabadsága című műsorában adott tájékoztatást Parragh György, a debreceni orvoskar dékánja. A vizsgálatot - amelynek idejére felfüggesztették az intézet igazgatóját és boncmesterét -, azért rendelte el a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke, mert a norvég TV2, majd annak nyomán az egyik magyar kereskedelmi tv-csatorna olyan, rejtett kamerával készült filmet mutatott be, amely szerint norvég orvostanhallgatók lefizetik a boncmestert és éjszaka, engedély nélkül boncolnak, illetve különböző emberi szerveket csempésznek ki a boncteremből.

Parragh György dékán elmondása szerint az anatómiai intézet igazgatója két éve szigorító szabályt is bevezetett, miszerint a hallgatók addig nem hagyhatják el a bonctermet, amíg minden preparátum a helyére nem kerül. Amíg ez nem történik meg, ki sem nyitható a boncterem központilag vezérelhető ajtaja. Ugyanakkor a vizsgálat során az is kiderült, hogy a boncmester éjszaka több alkalommal beengedte a hallgatókat a preparátumok tanulmányozására. Ezt két alkalommal észlelte Antal Miklós professzor, az intézet igazgatója, aki előbb szóbeli, majd írásbeli figyelmeztetésben részesítette a boncmestert, kilátásba helyezve, hogy harmadik alkalommal fegyelmi eljárást kezdeményez ellene.

A dékán közölte azt is, hogy sem a diákok, sem a boncmester nem erősítették meg a filmbeli állítást, hogy pénzt fizettek volna az éjszakai boncolásért. Beszámolt arról, hogy két évre visszamenőleg ellenőrizték a leltárokat, a héten is elrendeltek egyet, s megállapították, hogy az intézetből semmilyen preparátum nem tűnt el, nem hiányzik. Parragh György dékán bejelentette: hétfőn visszahelyezik állásába a felfüggesztett intézetigazgatót, a boncmester elleni fegyelmi vizsgálatot pedig az ügyben időközben megindult rendőrségi nyomozás lezárásáig szüneteltetik.

Antal Miklós, az anatómiai intézet igazgatója a műsorban elmondta: az említett két eseten kívül nem tapasztalta és nem is kapott semmilyen jelzést, hogy éjszaka hallgatók bejutottak volna a boncterembe. Közlése szerint a hallgatók tanórán kívül 8 és 17 óra között látogathatják a bonctermet, mert anyagiak híján a 24 órás bejutást nem tudják biztosítani, mint a nyugati egyetemeken. Antal Miklós professzor a műsorban nehezményezte, hogy "harminc éves tisztességes, becsületes" munkája után nem érdemelte ki az ártatlanság vélelmét, az ügyben a DEOEC vezetése őt meg sem kérdezte, s mintegy megszégyenítve függesztették fel az állásából.

A műsorban megszólaló norvég egészségügyi miniszterhelyettes kilátásba helyezte, hogy alaposan megvizsgálják az érintett norvég hallgatók magatartását az ügyben, de cáfolta, hogy a Debrecenben tanuló orvostanhallgatók ösztöndíjának megvonására készülne a kormánya. Annak kapcsán, hogy érinti-e az ügy a magyar orvosok norvégiai fogadását, munkavállalását, egyértelműen leszögezte: ennek "semmilyen következménye nem lesz a két ország együttműködésére nézve".

Rácz Jenő magyar egészségügyi miniszter szerint azt is vizsgálni kell, mennyire volt megrendezett a norvég televízióban bemutatott film, s milyen céllal forgatták azt. Az erkölcsi normákat nem csak az egészségügy szereplőinek, hanem a média munkatársainak is be kell tartaniuk - mutatott rá a szaktárca vezetője, aki a társadalmi erkölcsi normák betartására nézve súlyosnak minősítette az esetet.