Pénzbüntetésre ítélték a volt informatikai kormánybiztost

Vágólapra másolva!
Nem jogerősen felmentették Papcsák Ferenc fideszes képviselőt a magánokirat-hamisítás vádja alól, az Orbán-kormány informatikai biztosát és egy ügyvédet viszont pénzbüntetésre ítéltek. A volt kormánybiztost és az ügyvédet a fiktív számlák miatt ítélték el.
Vágólapra másolva!

Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselőt nem jogerősen felmentette a II-III. kerületi bíróság a magánokirat-hamisítás vádja alól a hétfőn kihirdetett első fokú ítéletében. Sík Zoltán volt informatikai kormánybiztost és Ormos Zoltán ügyvédet ugyanakkor 100 ezer, illetve 115 ezer forintos pénzbüntetéssel sújtotta a bíróság magánokirat-hamisítás miatt.

Szóbeli indoklásában a bíró az elmarasztalt jogász, illetve állami vezető felelőssége kapcsán úgy fogalmazott: "Ha mi magunk vagyunk azok, akik nem tartjuk be a jogszabályokat, akkor mit várhatunk el a jogban járatlanoktól!?" Papcsák Ferenc felmentése kapcsán a bíró megjegyezte: nem volt bizonyítható a vádban terhére rótt cselekmény, illetve nem volt cáfolható a vádlotti védekezés.

Az eljárás során Papcsák Ferenc és Sík Zoltán tagadta az ellene felhozott vádakat, Ormos Zoltán ténybeli, magát és vádlott-társait terhelő, beismerő vallomást tett, bűnösségét azonban ő is tagadta. Álláspontja szerint a terhére rótt cselekmények nem bűncselekmények.

A vádirat szerint Ormos Zoltán irodája 2001 márciusától szerződés nélkül dolgozott az informatikai kormánybiztosságnak, majd augusztusban Sík Zoltán és Ormos szerződést kötött, és a kormánybiztos ragaszkodott ahhoz, hogy a korábbi munkáért járó díjazást ennek keretében számolják el. Ezért arra bírta rá az ügyvédet, hogy fiktív számlákat nyújtson be.

Az ügyészség Papcsák Ferencet is többrendbeli magánokirat-hamisítással vádolta, amikor ügyvédi irodája mintegy 240 millió forintot vett fel az előző ciklusban az Informatikai Kormánybiztosságtól. A mentelmi bizottságnak eljutattott ügyészségi indítvány szerint (amelyben kérték a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését) Papcsák olyan ügyvédi irodáknak is adott tovább megbízásokat, amelyek nem végeztek érdemi munkát, illetve a valóságnak meg nem felelő munkaóra-mennyiséget számoltak el. Ezért vádolták a politikust magánokirat-hamisítással.

A 240 millió forintot jogszabály-előkészítés és jogi tanácsadás címén fizette ki az egykori kormánybiztosság. Papcsák korábban határozottan állította az [origo]-nak, hogy komoly munkát végeztek a 240 millió forintért cserébe: "több mint 10 rendelet kidolgozásában vettünk részt, emellett jogi szaktanácsadást végeztünk, ezeket mind óradíjban számoltuk el". Papcsák szerint az államot nem érte kár a tevékenységével kapcsolatban.

A nyomozás kezdeti szakaszában még felmerült az is, hogy nem is történt tényleges teljesítés, így megvalósulhatott a hűtlen kezelés is. Az ügyészség azonban már csak a magánokirat-hamisítás miatt járt el, vagyoni hátrány okozását ugyanis nem látta bizonyíthatónak.

Az ügyész a felmentő ítélet után a bűnösség megállapításáért és büntetés kiszabásáért fellebbezett Papcsák Ferenc esetében. A pénzbüntetésre ítélt Sík Zoltán felmentéséért fellebbezett, Ormos Zoltán pedig három nap gondolkodási időt kért, így a büntetőügy másodfokon a Fővárosi Bíróságon folytatódik majd.

[origo]/MTI