Trükkös önkormányzatoktól féltik a szegény családokat

Vágólapra másolva!
Egy törvényjavaslat az illetékes önkormányzatnak elővásárlási jogot biztosítana az eladósodott családok lakásaira. Ha az önkormányzat megvásárolja az ingatlant, akkor a korábbi tulajdonos bérlőként maradhatna a lakásban, némi lakbér ellenében. A lakásbérlők egyesülete attól tart, hogy javaslatot sok önkormányzat nem szociális, hanem ingatlanspekulációs célokra használná.
Vágólapra másolva!

Egy törvényjavaslat azzal mentené meg a kilakoltatástól az eladósodott családokat, hogy elővásárlási jogot biztosítana lakásaikra az önkormányzatoknak. A szocialista képviselők által benyújtott indítvány szerint a területileg illetékes önkormányzatokat elővásárlási joggal ruháznák fel a végrehajtás alá vont ingatlanoknál. Nem baj, ha nem élnek egyből elővásárlási jogukkal, ugyanis azt még a lakás elárverezése után harminc napig érvényesíthetik, így a legtöbbet kínáló árverező nem juthat tulajdonjoghoz.

Amennyiben az önkormányzat megveszi az ingatlant, akkor az adós és a vele együtt lakók mentesülnek az ilyenkor szokásos kiköltöztetés alól. "A javaslat célja, hogy a lakásmaffia áldozatává vált tulajdonos ne veszítse el végérvényesen az ingatlanát" - olvasható az indítvány indoklásában. Az önkormányzatnak az így megszerzett ingatlant bérlakásként kell hasznosítania azzal a feltétellel, hogy az eredeti tulajdonos használatában marad.

"Szociális bérlakássá válnának ezek a lakások, ahol a volt tulajdonos anyagi helyzetétől függő szociális bért állapítanának meg az önkormányzatok" - mondta a javaslat egyik benyújtója, Horváth Csaba MSZP-s képviselő, II. kerületi polgármester. Nem kell attól sem tartani, hogy a tulajdonosból bérlővé vált lakók később azért kerülnek utcára, mert nem képesek a bérleti díjat fizetni, hiszen pusztán azért, mert valakinek bérletidíj-hátraléka van, az önkormányzatok nem szokták kilakoltatni - állította Horváth. Kivétel ez alól, ha a díjhátralékhoz antiszociális magatartartás párosul, vagyis a ház többi lakója panaszt tesz elfogadhatatlan viselkedés miatt.

"Sokszor előfordul, hogy a végrehajtó összejátszik az árverezőkkel és a piaci ár töredékéért veszik meg az ingatlant. Az önkormányzat bevonásával ezeket a visszaéléseket ki lehetne szűrni" - jegyezte meg a polgármester, aki hozzátette: ezt a célt szolgálja a javaslatuknak az a része, hogy nemcsak jegyzőkönyvet, hanem kép- és hangfelvételt is kell készíteni az árverésekről.

Spekulációtól félnek

Sok előnye lehet a javaslatnak, de önkormányzata válogatja, hogy hol lesz hatékony és hol nem - mondta a Lakásbérlők és Lakók Egyesületének (LABE) elnöke, Battha Pál. A szervezet sok olyan önkormányzatot ismer, ahol félő lehet, hogy ingatlanspekulációra használják ki az elővásárlási jogukat - állította Battha. "Fékeket is bele kellene építeni a rendszerbe, hogy az önkormányzatok ne élhessenek vissza az így szerzett lakásokkal" - fogalmazott.

Battha szerint például lehetővé kellene tenni, hogy később visszavásárolhassák az önkormányzattól a lakásukat azok, akik néhány év után anyagilag talpra tudnak állni. Kétséges az is, hogy az eladósodott családok tudják-e fizetni az önkormányzat által meghatározott lakbért, amely akár sok tízezer forint is lehet, hiába nevezik azt szociális bérlakásnak. "Így nem fog megnyugtatóan rendeződni a problémájuk" - jegyezte meg. Ez sokkal összetettebb probléma, hogy ilyen tüneti kezeléssel orvosolják, bár kiindulási pontnak jó a javaslat - összegezte véleményét a LABE elnöke.

Kozák Dániel