Kilencre járnának inkább a gyerekek iskolába

Vágólapra másolva!
Több külföldi kutatás jutott arra az eredményre, hogy a gyerekek biológiai órájának nem felel meg a reggel nyolc órai tanításkezdés, majdnem olyan ez nekik, mintha a felnőtteket hajnali 3-kor köteleznék munkakezdésre. Az általunk megkérdezett gyerekek is fáradtságra, álmosságra panaszkodnak az első órákon, ezért szívesen kezdenék később az első órát. Nem csak a diákoknak, de sokszor a tanároknak és a szülőknek is gondot okoz a korai kelés.
Vágólapra másolva!

Német és amerikai kutatások egyaránt arra az eredményre jutottak, hogy nem szabadna reggel 8-kor kezdeni a tanítást, mert a gyerekek reggel még annyira fáradtak, hogy alig tudnak koncentrálni az első órákra. A iskolásoknak a reggel 8 óra majdnem olyan, mintha a felnőtteknek hajnali 3-ra kéne munkába járni - állítják német pszichológusok és gyerekorvosok. Szerintük a diákok kora délután a legfrissebbek, akkor tudják kihozni magukból a maximumot. Ezt amerikai kutatók is vizsgálták, próbadolgozatokat írattak diákokkal, és ez a kutatás is arra az eredményre jutott, hogy a gyerekek jobban teljesítenek a délutáni teszteken mint a reggeli dolgozatoknál. Az amerikai kutatók szerint a gyerekek legalább 1-2 órával kevesebbet alszanak iskolaidőben, mint a szünidő vagy a hétvége ideje alatt, és ez az alváshiány okozza a rossz reggeli teljesítményt.

Az [origo] által megkérdezett gyerekek is fáradtságra panaszkodnak az első órákon. "Nagyon álmos vagyok reggel" - mondta mosolyogva a Fillér Utcai Általános Iskola negyedikes diákja. "Sokan el is késnek. Én egyszer-kétszer például az anyukám miatt késtem el" - tette hozzá egy kislány. "9-re kéne járni, de az rossz lenne, ha délután tovább kellene emiatt maradni" - vetette fel egy negyedikes diák. Az egyik kislány tanult egy ideig Skóciában, ő arról mesélt, hogy ott 9-kor kezdődik a tanítás, de tovább is tart mint itthon. A Hermann Ottó Általános Iskola diákjai közül is sokan választanák a 9 órai kezdést, ugyanakkor arról nem szeretnének lemondani, hogy délután különféle különórákra járhassanak.

"A tanárok biológiai órájának is jobb lenne" - mondta a későbbi kezdésről szóló felvetésre a második kerületi általános iskola egyik tanárja. A gyerekek még szinte alszanak reggel 8-kor, alig tudnak figyelni - tette hozzá. Mások viszont már hozzászoktak a 8 órai kezdéshez és semmiképp sem szeretnének lemondani arról, hogy délután 2-3 körül véget ér a munkaidejük. Vannak ugyanakkor olyan magángimnáziumok, ahol csak 9-kor kezdődik a tanítás, ez nagyon vonzza a végzősöket.

"Nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek is álmosak reggel 8-kor, mert nem alszanak eleget" - mondta az [origo]-nak Prágai Éva pszichológus. Szerinte nem a korai kezdéssel van a baj, hanem azzal, hogy a gyerekek mennyit és hogyan alszanak. A reggeli rohanás biztos, hogy rossz hatással van rájuk, ebből a szempontból lenne jó a későbbi kezdés - tette hozzá.

Sok külföldi példa utal arra, hogy már nem mindenhol szokás a 8 órai iskolakezdés, viszont ezekben az országokban a diákok sosem végeznek délután 2 körül, mint ahogy ez Magyarországon szokás. Németországban tartományonként, sőt iskolánként más-más az iskolakezdés rendje, de sok helyen álltak át a 9 órai kezdésre. A német diákok többsége viszont minden második szombaton is iskolába jár. Az USA több tagállamában is reggel fél kilenckor vagy kilenckor kezdődik az első óra. A legtöbbet viszont talán a japán diákok töltenek iskolában: reggel 9-től általában délután 6-ig bent vannak, és szombaton sincs szünet.

Tiefenthaler Eszter