Vagyonáról faggatták Gyurcsányt

Vágólapra másolva!
Már 2003-ban, sportminiszteri jelölésem után a nyilvánosság elé tártam szerződéses kapcsolataimat, köztük a Szalay utcai ingatlanra és a Balatonőszödre vonatkozókat - mondta el Gyurcsány Ferenc kormányfő a vagyonosodását vizsgáló parlamenti testület előtt. A bizottság meghallgatta Gyurcsány kabinetfőnökét és a kancelláriaminisztert is.
Vágólapra másolva!

A fideszes kezdeményezésre létrehozott vizsgálóbizottság a jelenlegi miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc korábbi vagyongyarapodását vizsgálja, egész pontosan az "Apró-Gyurcsány érdekkör" privatizációban betöltött szerepét, állami vállalatokkal ápolt kapcsolatát, és azt, hogy milyen forrásokból származott a miniszterelnök tavalyi 100 milliós és tavalyelőtti 83 millió forintos jövedelme.

Szerdán hallgatták meg Gyurcsány Ferencet, Kiss Péter kancelláriaminisztert és Szilvásy György kabinetfőnököt, akinek az Antall-kormány államtitkáraként lehetett szerepe abban, hogy állami megbízásokat kapott egy Gyurcsány érdekeltségébe tartozó cég. Szilvásy a meghallgatáson Gyurcsány Ferenchez fűződő viszonyáról a következőket mondta: az 1980-as évek közepén ismerkedtek meg, majd a 2002-es választások után "megritkultak az emberi eredetű kapcsolataik".

A miniszterelnök a meghallgatásán kifejtette, hogy mielőtt 2003-ban sportminiszter lett volna, a jelölését követően a nyilvánosság elé állt, és elmondta, hogy mit tett az előző években, mivel rendelkezik és milyen szerződéses kapcsolatai voltak abban a pillanatban a magyar állammal. "Ezek részeként 2003 májusában, mielőtt miniszter lettem volna, nyilvánosságra hoztam, hogy létezik egy szerződés a Szalay utcai ingatlanra vonatkozóan, és létezik egy be nem fejezett, le nem zárt szerződés Balatonőszödre vonatkozóan" - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

A Szalay utca 4. szám alatti ingatlan privatizációjával kapcsolatban Gyurcsány azt mondta: 1992-93 körül az Altus Rt., amely kizárólagosan az ő tulajdonában van, megbízásos szerződéses kapcsolatban állt a Miniszterelnöki Hivatallal. Ennek része volt, hogy közreműködtek a Szalay utcai ingatlan társasházzá történő átalakításában. "A megbízást tisztességgel végrehajtottuk" - mondta a kormányfő. Kiss Péter kancelláriaminiszter a belvárosi ingatlan privatizációjával kapcsolatban megjegyezte, hogy a legfőbb ügyész álláspontja szerint korrekt módon jártak el a privatizáció során.

Szilvásy György, aki az Antall-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára volt, a balatonőszödi villa privatizációjával kapcsolatban azt mondta: 1990-ben és 1991-ben az akkori Országgyűlés és a kormány is úgy döntött, hogy a központi állami üdülőt egészében vagy részben értékesíteni fogja, és ennek érdekében intézkedési tervet készítettek. Ezután születtek meg azok a döntések, melyek arról szóltak, hogy az üdülő mely részét kell értékesíteni. Szilvásy György kijelentette, hogy az üdülőrész értékesítéséhez, majd a későbbi állami visszabérléshez nem volt köze. Az ingatlant Gyurcsány Ferenc cége lízingelte tíz évig, majd a cég tulajdonába került az épület.

Gyurcsányt a rendszerváltás utáni meggazdagodása miatt rengeteg támadás érte az ellenzék részéről, amikor 2003-ban sportminiszter lett. Akkor több interpellációra és kérdésre is kellett válaszolnia a parlamentben ezzel kapcsolatban. Az, hogy miért pont most állítottak fel egy vizsgálóbizottságot a régi ügyei tisztázására, azzal magyarázható, hogy az ellenzék vezetője, Orbán Viktor exkormányfő vagyonosodásának kivizsgálására (az MSZP kezdeményezésére) is létrehoztak egy bizottságot.

[origo]-MTI