Ezreket spórolhatnak a szemfüles szülők

Vágólapra másolva!
A családok jelentős része hagyja kárba veszni a felvehető támogatásokat, így azonban több ezer forinttal drágább az iskolakezdés. Az [origo] összegyűjtötte a szülők által iskolakezdéskor igényelhető kedvezményeket, néhány tankönyv és füzet árát. Cikkünkből megtudhatja, min lehet és min érdemes spórolni.
Vágólapra másolva!

"Ne fizessenek fölöslegesen, inkább a gyerekre költsék a pénzt" - javasolja az iskolakezdő gyerekek szüleinek Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) elnöke. Keszei szerint minden évben jellemző, hogy a szülők túlbuzgóságból vagy az iskolák igényei miatt túlvállalják magukat anyagilag, fölösleges könyveket, füzeteket vesznek. "Nagyon sok az indokolatlan kiadás" - állítja az MSZOE elnöke, aki szerint ez az összeg évente eléri a 10 milliárd forintos nagyságrendet. Pedig ez sok esetben elkerülhető.

Keszei szerint tipikus szülői hiba, hogy még azok sem szerzik be ingyen a tankönyveket, akik ezt megtehetnék. Ingyenes tankönyv a három vagy több gyereket nevelő családoknak, illetve az egyedülálló szülő által nevelt, a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő és tartós vagy speciális gondozást igénylő gyerekeknek jár, az általános iskola kezdetétől, a középiskola végéig. Az MSZOE elnöke szerint sok szülő esik abba a hibába, hogy azt hiszi, az ingyenesség csak a tankönyvek egy részére vonatkozik. Ezzel szemben az igazság az, hogy akinek ingyen jár a tankönyv, annak egy tankönyvért sem kell fizetnie.

Az iskolák pedagógiai programjában rögzíteni kell, hogy milyen tankönyveket és taneszközöket kell megvenni. Ezt a listát - és a programot - beiratkozáskor a szülők megkapják. Keszei szerint, ha a listán szereplő dolgokon kívül más tankönyvre, eszközökre lesz szükség év közben, azt nem lehet kifizettetni a szülőkkel, ezt ugyanis a jogszabály tiltja. Ezeket a felszereléseket elvileg az iskoláknak kell állni.

Keszei szerint spórolhatnak a szülők a füzetekkel is. A legtöbb papírbolt a legkülönbözőbb árakon kínál tanszercsomagot. Az árak a pár száz forinttól a 10-12 ezerig is terjedhetnek. Az MSZOE elnöke azonban azt javasolja, hogy a szülők maguk állítsák össze a szükséges felszereléseket, mert a méregdrága csomagokban rengeteg fölösleges holmi akad.

A rászoruló családok kaphatnak ezen kívül egyéb támogatásokat is. A három vagy több gyereket nevelő, illetve azok a családok, ahol az egy főre jutó átlagkereset nem éri el a minimálbér másfélszeresét, a beiskolázásnál dupla családi pótlékot kapnak. A támogatás összege a nagycsaládosoknál 15 600 (egyedülálló szülő esetében 16 800), 1-2 gyerekes családoknál pedig 10 200 (egyedülálló szülő esetén 12 000) forint gyerekenként - mondta az [origo]-nak Magyar Bálint oktatási miniszter. Ezt a jogosult családok automatikusan kapják, míg az ingyenes tankönyv megszerzéséhez az iskolánál kell bemutatni a támogatásra jogosító bérkimutatást, számlakivonatot vagy postai utalványt.

A munkáltatók szintén adhatnak egyszeri 17 000 forintos támogatást. Ez azonban nem kötelező.

Magyar szerint számos más dolog könnyíti a szeptember 1-jétől iskolába indulók és szüleik életét. Idéntől az étkeztetés minden alsós számára ingyenes lesz rászorultsági alapon, már másodikban sem lehet buktatni és kötelező lesz a szöveges értékelés ebben az osztályban is. Az iskolák pedagógiai programjában ezen kívül fel kell tüntetni a házi feladat megállapításának módját, ami segíti a szülőket az iskolai követelmények közti eligazodásban. Annak pedig valószínűleg a gyerekek örülnek majd, hogy az idei évtől nem lehet 3 kilósnál nehezebb a hátizsák.