Az ügyészséghez fordult Deutsch a Gyurcsány-cégek miatt

Vágólapra másolva!
Szerdán a Legfőbb Ügyészséghez fordult Deutsch Tamás Gyurcsány Ferenc miniszterelnök cégeinek ügyletei miatt. A fideszes politikus szerint ugyanis bűncselekmény gyanúja vetődik fel a Szalay utcai ingatlanok eladásával kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

A Legfőbb Ügyészséghez (LÜ) fordult szerdán Deutsch Tamás fideszes országgyűlési képviselő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egykori üzleti tevékenysége kapcsán - tudta meg az MTI egy magát megnevezni nem kívánó Fidesz-közeli forrásból. A fideszes politikus korábban úgy nyilatkozott: a "legrövidebb időn belül" feljelenti Gyurcsány Ferencet, miután úgy látja, a Szalay utcai ingatlan visszabérlésére kötött szerződés semmis, így van polgári eljárásra okot adó körülmény, a Szalay utcai ingatlanok eladásával kapcsolatban pedig az eddig megismert dokumentumok azt támasztják alá, hogy "bűncselekmény elkövetésének a gyanúja" vetődik fel.

Borbély Zoltán, a LÜ szóvivője az MTI érdeklődésére szerdán délután megerősítette, hogy szerdán megérkezett hozzájuk a fideszes politikus beadványa.

Deutsch Tamás egy sajtótájékoztatóján azt is elmondta: 1995 januárjában az állam eladta a Szalay utcai ingatlant Gyurcsány cégének, és még áprilisában az állam tulajdonában lévő Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. 10 évre visszabérelte azt. Deutsch Tamás szerint azonban a visszabérlésről szóló szerződést 1995. április 4-én Gyurcsány Ferenc az Országgyűlési Képviselői Klub egyesületi titkáraként írta alá, csakhogy az egyesület ebben az időpontban jogilag nem létezett, hiszen annak bejegyzésére csak később, 1995. május 15-én került sor. Gyurcsány Ferenc tehát egy nem létező jogi személy nem létező képviselőjeként járt el, így az aláírt szerződés semmis - mondta a politikus.

A fideszes politikus szerint a miniszterelnök október 12-i parlamenti bizottsági meghallgatásán kiderült, hogy a kormányfő tulajdonában lévő Altus Rt.-nek a Szalay utcai ingatlannal kapcsolatos ügyletei legkevesebb 247 millió 800 ezer forinttal gazdagították Gyurcsány Ferencet és cégét az állam rovására. Gyurcsány a bizottsági meghallgatáson azt válaszolta: a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából is több értékbecslés készült. A társasházzá történő átalakításhoz használt értékbecslést (a MeH megbízásából elvégzett munka során) egy olyan szakértő készítette, akit az Altus Rt. bízott meg - tette hozzá a kormányfő. Egy ingatlannak az értéke felújítás előtt és után eltérhet egymástól - magyarázta azt a tényt, hogy az első ingatlanbecslés során miért 16 millió 40 ezer forintra értékelték az emeleti ingatlanokat, majd a felújítás után miért lett ez az érték 45 millió háromszázezer forint.

Deutsch Tamás akkor azt közölte: amint "ezer százalékosan" megbizonyosodnak, arról, hogy valóban bűncselekmény történtek, akkor megteszik a "szükséges jogi lépéseket".

A politikus kifogásolta azt is, hogy a kormányfő a vizsgálóbizottság előtt azt mondta, a felesége, Dobrev Klára tulajdonában lévő Szemlőhegy utcai lakóingatlan hasznosítási jogát ellenérték nélkül bocsátotta a kettejük által létrehozott Fittelina Kft. rendelkezésére, azonban a szerződésből az derül ki, hogy a miniszterelnök felesége nem veszi fel készpénzben a mellékszolgáltatása értékeként megjelölt 16 millió forintot, hanem ez Dobrev Klára üzletrészének értékét növeli, és így az éves nyereség felosztása során teremt számára kedvező részesedést.

Az Apró-Gyurcsány érdekkör milliárdjainak titkait vizsgáló parlamenti bizottság október 12-én hallgatta meg a miniszterelnököt, aki - miután Deutsch Tamás kijelentette, hogy a kormányfő egy ingatlanüggyel kapcsolatos kérdésekre adott válasza "bűncselekmények elkövetésének a gyanúját veti fel" - úgy reagált: "ne késlekedjen, jelentsen fel holnap, kezdjen ellenem rendes, jogszerű eljárást".