Jogtalan tandíjért bírál egy főiskolát az ombudsman

Vágólapra másolva!
Az oktatási ombudsman szerint a Budapesti Gazdasági Főiskola is jogellenesen szed az államilag finanszírozott angol és német nyelvű idegenforgalmi és szálloda, valamint kereskedelmi szakos hallgatóktól idegen nyelvű képzési hozzájárulásra vonatkozó tandíjat. Az ombudsman arra kérte a főiskolát, hogy fizesse vissza a jogtalanul beszedett pénzt. Korábban a Szegedi Tudományegyetem Budapesti Médiaintézetével kapcsolatban állapított meg hasonló visszásságot az oktatási ombudsman.
Vágólapra másolva!

Az oktatási jogok biztosa kezdeményezte, hogy a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) szüntesse meg a hallgatókat jogellenesen terhelő idegen nyelvű képzési hozzájárulásra vonatkozó fizetési kötelezettséget. "Kezdeményezem, hogy a felsőoktatási intézmény a jogszabályoknak megfelelően szüntesse meg az államilag finanszírozott angol és német nyelvű idegenforgalmi és szálloda, valamint kereskedelmi szakos hallgatókat jogellenesen terhelő idegen nyelvű képzési hozzájárulásra vonatkozó fizetési kötelezettséget" - írta Aáry-Tamás Lajos Roóz József rektornak címzett levelében.

A biztos szerint a bevezetett idegen nyelvű képzési hozzájárulás-fizetési kötelezettség ellentétben áll jogszabályokkal. Mint írta, "kezdeményezem továbbá, hogy a jogszerűtlenül beszedett képzési hozzájárulás visszatérítése érdekében tegye meg a szükséges intézkedéseket". Az intézménynek 30 nap áll rendelkezésre, hogy választ adjon, elfogadja-e az oktatási jogok biztosának ajánlását.

Korábban a Szegedi Tudományegyetem Budapesti Médiaintézet hallgatóitól szedett képzési hozzájárulás miatt fogalmazott meg ajánlást Aáry-Tamás Lajos. A Szegedi Tudományegyetem rektora az ombudsmani állásfoglalás ellenére is jogszerűnek találta, hogy képzési hozzájárulást szednek az államilag finanszírozott képzésre járó diákoktól. Az ügy kipattanása után ugyanakkor úgy döntöttek, a jövőben minden hallgatóval szerződést kötnek a fizetendő juttatásokról, és csak költségtérítéses képzést indítanak a Budapesti Médiaintézetben.

Az BMI körüli botrány szeptemberben tört ki, amikor három hallgató azzal a panasszal fordult az ombudsmanhoz, hogy a BMI-n félévenként 80-90 ezer forintot szednek be az elvileg ingyenes, államilag finanszírozott képzésre járóktól. Aáry-Tamás vizsgálata egy hónappal ezelőtt jogtalanságot állapított meg, és felszólította az iskolát, hogy fizesse vissza a diákoknak a pénzt.

[origo] / MTI